Ceny instalacji solarnych z kolektorami słonecznymi do ciepłej wody użytkowej mogą różnić się od wybranego zestawu solarnego, zakresu montażu oraz miejsca inwestycji. Duży wpływ ma również wielkość instalacji solarnej. Cena kolektorów słonecznych wraz z całą instalacją i montażem wynosi 15 tys. - 20 tys. zł, przy założeniu, że zestaw solarny ma obsłużyć 2-4 osoby.  Zachęcamy do kontaktu z nami - przygotujemy szacunkową wycenę i doradzimy, który zestaw solarny będzie najodpowiedniejszy w Twoim przypadku. Warto również podkreślić, że cena zestawu solarnego (kolektory słoneczne, panele słoneczne i fotowoltaiczne) w ostatecznym rozrachunku może być niższa, dzięki dotacjom z programu Czyste Powietrze, programów gminnych czy ulgi termomodernizacyjnej.

Zestawy solarne z kolektorami
płaskimi

Zestawy solarne z kolektorami
próżniowymi

 

ECO dla 3-4 osób

Dostępność zestawu
ograniczona: zapytaj o ofertę
 • 2 kolektory słoneczne płaskie
  m.in. polskiej firmy Hewalex
 • Zbiornik wody 300 l
 
Dostępność zestawu
ograniczona: zapytaj o ofertę
 • Kolektor próżniowy (30 rur)
 • Zbiornik wody 300 l
 
 

STANDARD dla 4-6 osób

Dostępność zestawu
ograniczona: zapytaj o ofertę
 • 3 kolektory słoneczne płaskie
  m.in. polskiej firmy Hewalex
 • Zbiornik wody 300 l
 
 • 2 kolektory próżniowe (40 rur)
 • Zbiornik wody 300 l
 
 

STANDARD PLUS dla 6-8 osób

Dostępność zestawu
ograniczona: zapytaj o ofertę
 • 3 kolektory słoneczne płaskie
  m.in. polskiej firmy Hewalex
 • Zbiornik wody 400 l
 
 • 2 kolektory próżniowe (50 rur)
 • Zbiornik wody 400 l
 
 

COMFORT dla 8-10 osób

 • 4 kolektory słoneczne płaskie
  m.in. polskiej firmy Hewalex
 • Zbiornik wody 500 l
 
 • 2-3 kolektory próżniowe (60 rur)
 • Zbiornik wody 500 l
 
 

Gwarancja na kolektory słoneczne oraz zbiorniki wody wynosi do 5 lat

Dofinansowanie zestawów solarnych 2024 -  program Czyste Powietrze

Finansowanie inwestycji solarnych 2024 w przypadku gospodarstw domowych odbywa się w ramach programów ogólnopolskich, programów regionalnych (uchwały antysmogowe) oraz ulgi termomodernizacyjnej. Jedną z form dofinansowania inwestycji wykorzystujących kolektory słoneczne jest najbardziej znany i najdłużej trwający, bo od 2018 roku - program Czyste Powietrze. Mogą z niego skorzystać właściciele lub współwłaściciele  budynków mieszkalnych i domów jednorodzinnych. Wysokość dotacji jest różna w zależności od progów dochodowych. Pod uwagę brana jest kwota netto przypadająca na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Dotacja do kolektorów słonecznych w programie Czyste Powietrze przyznawana jest w ramach instalacji c.w.u. oraz instalacji centralnego ogrzewania. Obejmuje ona zakup i montaż materiałów instalacyjnych oraz urządzeń, które wchodzą w skład instalacji centralnego ogrzewania, w tym: kolektorów słonecznych czy wykonanie równoważenia hydraulicznego instalacji grzewczej. Wsparcie finansowe można również otrzymać w przypadku zakupu i montażu materiałów oraz urządzeń, które wykorzystywane są w instalacji c.w.u., w tym: kolektory słoneczne i pompy ciepła do c.w.u. Warto podkreślić, że od 1 kwietnia 2024 roku wchodzą w życie zwiększone wymagania odnośnie urządzeń grzewczych. Tego typu urządzenia, jak pompy ciepła czy kotły na pelet będą weryfikowane przez niezależnie akredytowane laboratoria. Ponadto będzie można korzystać tylko z tych z urządzeń, które znajdują się na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM).

Kolektory słoneczne muszą natomiast posiadać europejski znak jakości „Solar Keymark” wraz z załącznikiem technicznym. Uznawany jest również inny certyfikat, który potwierdzam.in. przeprowadzenie badań nad kolektorami. Aby można było skorzystać z dofinansowania na instalacje solarne z kolektorami słonecznymi, budynki nowo wybudowane muszą charakteryzować się wyższą izolacyjnością (normy obowiązujące od 31 grudnia 2020 r.). Wnioski w ramach programu Czyste Powietrze można składać do roku 2027. Kolektory słoneczne mogą być dotowane w ramach modernizacji instalacji c.o. i c.w.u., ale musza zostać zawnioskowane w tym samym wniosku co dofinansowanie o zakup i montaż nowego źródła ciepła.

Dofinansowanie kolektorów słonecznych 2024 - programy gminne i inne dotacje

Zakup i montaż instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, w tym kolektory słoneczne może być również dofinansowane z indywidualnych programów gminnych czy miejskich. Powstanie takich programów wynika z uchwał antysmogowych - program Stop Smog, których zadaniem jest poprawa jakości powietrza w konkretnych rejonach Polski. Wysokość finansowania w ramach danego programu gminnego zależy od lokalnych władz i może wynieść nawet kilkanaście tys. złotych. Dotację z programu Sop Smog można przeznaczyć nie tylko na kolektory słoneczne, ale ogólnie - na zapewnienie budynkom dostępu do energii z instalacji OZE, wymianę lub likwidację wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, termomedernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych czy podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej. W roku 2024 wysokość dotacji na kolektory słoneczne wynosi odpowiednio: w ramach programu Mój Prąd – do 50% kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 3500 zł (kolektory słoneczne do c.w.u.), w ramach programu Czyste Powietrze – do 100% kosztów netto do 20 400 zł, w ramach programu Stop Smog – do 100% kosztów netto do 53 000 zł, w ramach ulgi podatkowej – maksymalnie do 53 000 zł na podatnika (m.in. kolektory słoneczne), w ramach premii termomodernizacyjnej – dopłata do kredytu do 26% kosztów inwestycji.

Zestawy solarne z kolektorami słonecznymi - ulga termomodernizacyjna 2024

Ponadto od 1 stycznia 2019 każdy podatnik, który zainwestował w mikroinstalację fotowoltaiczną, w tym w kolektory słoneczne, może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki niej można odliczyć od podatku dochodowego w rocznym rozliczeniu PIT koszty zakupu instalacji fotowoltaicznej. Ulga termomodernizacyjna zależna jest od progu podatkowego i wynosi odpowiednio 17%, 19% lub 32%. Tym samym odliczenie od podatku można traktować jako dotację w wysokości 17%, 19% lub 32% bez dodatkowych formalności. Należy jedynie pamiętać, aby odliczenie kosztów pomniejszyć o wysokość ewentualnych dotacji - więcej o uldze termomodernizacyjnej.

Kompleksowo zajmujemy się pomocą w uzyskaniu dofinansowania. Pomagamy w dopełnieniu formalności związanych z otrzymaniem dotacji w ramach programu Mój Prąd oraz innych dostępnych programach w danym okresie na systemy solarne - instalacje fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej i kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej. Wniosek można wypełnić z pomocą naszego pracownika i złożyć online.

Firma Soleko Polska posiada swoich przedstawicieli m.in. w takich miastach jak: Warszawa, Kraków, Kielce, Wrocław, Łódź, Włoszczowa, Jędrzejów, ale działamy i montujemy systemy solarne z kolektorami słonecznymi i panelami fotowoltaicznymi na terenie całej Polski.

 

Zobacz więcej:

Dotacje do kolektorów i paneli słonecznych

Porady i wiedza dotyczące zestawów solarnych

Galeria zdjęć - kolektory słoneczne próżniowe

Galeria zdjęć - kolektory słoneczne płaskie