Dowiedz się, jakie kolektory słoneczne będą dla Ciebie odpowiednie
Po podjęciu decyzji o instalacji systemu solarnego należy dokładnie zastanowić się nad wyborem właściwego rodzaju kolektora. Każdy z Państwa powinien dokładnie przeanalizować, czy woli typ płaski kolektorów, czy też próżniowy. Do niedawna wybór był stosunkowo trudny. Obecnie rosnący kurs dolara (USD) znacznie ułatwił podjęcie decyzji.
Te dwa rodzaje kolektorów mają inną budowę, która z kolei warunkuje parametry pracy i wydajności.
Kolektory płaskie możemy nazwać prostszymi, tańszymi, trwalszymi i najbardziej znanymi urządzeniami solarnymi dostępnymi na rynku. Idealnie nadają się do podgrzewania wody użytkowej, basenów oraz w pewnych warunkach wspomagania systemów centralnego ogrzewania. Najwyższą efektywność osiągają w okresie wiosny, lata i wczesnej jesieni, ze względu na bezpośrednie uzależnienie od nasłonecznienia.
Próżniowe kolektory słoneczne są nowoczesnym rozwiązaniem i równie wydajnym źródłem ciepła. Służą one głównie do podgrzewania wody użytkowej w domach jedno- i wielorodzinnych, hotelach, pensjonatach, obiektach służby zdrowia, obiektach sakralnych, jak i do podgrzewania wody basenowej. Ten rodzaj kolektorów jest bardziej wydajny w warunkach słabszego nasłonecznienia i w chłodniejsze dni.
W okresie letnim przy dużym nasłonecznieniu zarówno kolektor płaski jak i próżniowy spisują się podobnie. Paradoksalnie kolektor płaski może dawać w tym okresie większe uzyski energii cieplnej z uwagi na wyższą sprawność optyczną.
Zasadniczą przewagę kolektora próżniowego i jego dobrej izolacji widać dopiero w zimie, gdy energii słonecznej jest mało, a dodatkowo występują ujemne temperatury. Średnie wartości natężenia promieniowania słonecznego w grudniu czy styczniu mieszczą się w przedziale 50 – 100 W/m2. W takich warunkach kolektor próżniowy będzie w stanie podgrzać wodę do wyższej temperatury niż kolektor płaski. Ze względu na ten atut kolektorów próżniowych wiele osób w naszym klimacie wybierało właśnie ten rodzaj instalacji solarnej.
Niestety korzyści ekonomiczne wynikające z wydajniejszej pracy próżniowych kolektorów słonecznych zostały zniwelowane rosnącym kursem dolara (USD). Przy obecnych cenach dobrych kolektorów próżniowych (nie mylić z tanimi zamiennikami niewiadomego pochodzenia zachwalanych przez niektórych przedstawicieli handlowych) ich opłacalność drastycznie spadła. Najczęściej zestaw solarny z próżniowymi kolektorami słonecznymi będzie się zwracał kilka lat dłużej w porównaniu do takiego samego zestawu z kolektorami płaskimi.
Kolektory płaskie charakteryzuje nieskomplikowana budowa, co ma przełożenie na ich znikomą awaryjność. Z kolei kolektory próżniowe mają bardziej złożoną budowę opartą na stosunkowo nowej technologii próżniowej.
Wśród polskich producentów kolektorów płaskich na uwagę zasługuje Hewalex, mający już kilkunastoletnie doświadczenie w ich produkcji.
Ogromnym atutem kolektorów próżniowych w przypadku ich uszkodzenia jest możliwość prostej wymiany pojedynczej uszkodzonej rury bez ingerencji w pozostałe podzespoły. W przypadku kolektorów płaskich należy wymienić cały kolektor. Jednak warto zaznaczyć, że uszkodzenia kolektorów płaskich zdarzają się niezwykle rzadko.
Minimalna żywotność deklarowana przez producentów obu rodzajów kolektorów kształtuje się na poziomie 20-25 lat. Oznacza to, że rzeczywisty czas ich pracy może znacznie wykroczyć poza ten okres.
Zapraszamy do obejrzenia przykładowych zdjęć kolektorów słonecznych zamontowanych przez firmę SOLEKO w galerii zdjęć.
To właśnie nasza firma jest oficjalnym dystrybutorem jednego z największych producentów kolektorów słonecznych rurowo-próżniowych Apricus Solar i pionierem wdrażającym ten typ kolektora na rynku. SOLEKO POLSKA prowadzi nieprzerwanie współpracę z tym producentem na polskim rynku od wielu lat.
Cechą charakterystyczną kolektorów rurowo-próżniowych jest bardzo wysoka jakość wykonania oraz wydajność. Należy odróżnić kolektory próżniowe Apricus Solar od mnóstwa podobnych produktów na polskim rynku nieznanego pochodzenia i wątpliwej jakości. Korzystając z oferty firmy SOLEKO POLSKA masz pewność, że otrzymujesz towar najwyższej możliwej jakości na rynku z 7-10 letnią gwarancją, który będzie służył przez lata.