Zdjęcie kolektora rurowo-próżniowego słonecznegoKolektor Rurowo-próżniowy słoneczny to zaawansowany produkt techniki solarnej. W okresie zimowym jest około 20% sprawniejszy od kolektorów płaskich. W okresie letnim osiągi obu kolektorów są zbliżone do siebie z przewagą kolektorów płaskich.

Wyższa sprawność w okresie zimowym wynika ze zdolności kolektora próżniowego do absorbowania promieniowania rozproszonego oraz ograniczania strat ciepła dzięki próżni istniejącej między dwoma rurami szklanymi kolektora. Powłoka absorbująca w kolektorach rurowych znajduję się najczęściej na zewnętrznej powierzchni wewnętrznej rury. Zapewnia to maksymalną absorpcję promieni słonecznych. Minusem tego rozwiązania jest wyższa cena w porównaniu do kolektorów płaskich, zawyżana ponadto przez wysoki w ostatnim czasie kurs USD.

Wykonane z miedzi rurki ciepła wewnątrz kolektora są fabrycznie napełnione cieczą o niskiej temperaturze parowania. Podczas ogrzewania rur przez słońce ciecz ta zaczyna parować i ciepło konwekcyjnie przechodzi do końcówki rury kondensatora (Rys. 2) umiejscowionej w kanale zbiorczym będącym wymiennikiem ciepła. Poprzez kondensator ciepło oddawane jest najpierw do płynu przepływającego przez kanał zbiorczy a następnie przekazywane do zbiornika ciepłej wody.

 

Zasada działania kolektora rurowo-próżniowego słonecznegoZalety kolektorów próżniowych:

- sprawdzają się w instalacjach solarnych do ogrzewania wody użytkowej i wspomagania c.o.
- bardzo małe straty ciepła dzięki próżni w szklanych rurach kolektora
- wysoka trwałość rur próżniowych wykonanych ze szkła boro-krzemowego
- długa żywotność kolektorów gwarantowana przez producenta
- wysoka estetyka i funkcjonalność rur kolektora - pasywne śledzenie Słońca przez cały dzień

Cechą charakterystyczną tych kolektorów jest bardzo wysoka jakość wykonania oraz wydajność. Należy odróżnić markowe kolektory próżniowe od szerokiej gamy podobnych produktów na polskim rynku nieznanego pochodzenia i wątpliwej jakości. Korzystając z oferty firmy SOLEKO POLSKA masz pewność, że otrzymujesz towar najwyższej możliwej jakości na rynku z 7 letnią gwarancją, który będzie służył nawet przez następne kilkadziesiąt lat.

Poniżej przedstawiono specyfikację kolektorów próżniowych.

Dane techniczne kolektorów próżniowych

Dane kolektora

APS 10

APS 20

APS 30

Wymiary, mm

1980 x 796 x 154

1980 x 1496 x 154

1980 x 2140 x 154

Długość rur, mm

1800

1800

1800

Średnica rury, mm

58

58

58

Ciężar, kg

35

64

95

Powierzchnia brutto, mm

1,58

2,96

4,24

Powierzchnia czynna (apertura), m2

0,9

1,82

2,83

Sprawność optyczna, %

68,7

68,7

68,7

Współczynnik absorpcji, %

92

92

92

 

Z uwagi na ostatnie niekorzystne zmiany walutowe, szczególnie dotyczące dolara (USD), ceny kolektorów próżniowych znacznie wzrosły. Niestety ma to odzwierciedlenie w cenach zestawów solarnych z tymi kolektorami. Z tego też powodu zainteresowanie ich zakupem stale maleje. Będzie to też miało z pewnością wpływ na przyszłe ich wycofanie z oferty.

Warto zapoznać się z ofertą systemów solarnych z kolektorami płaskimi, które wbrew niektórym poglądom, są równie wydajne jak kolektory próżniowe przy znacząco niższej cenie.

 

Zestawy solarne, kolektory słoneczne cena

Dotacje 45% do kolektorów słonecznych z NFOŚiGW

"Porady i wiedza" dotyczące zestawów solarnych

 

Kolektor rurowo-próżniowy to najnowszy, wysoko zaawansowany produkt techniki solarnej. W okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym jest do 30% sprawniejszy od kolektorów płaskich. W okresie letnim osiągi obu kolektorów są zbliżone do siebie.

Wyższa sprawność wynika ze zdolności kolektora próżniowego do absorbowania promieniowania rozproszonego oraz ograniczania strat ciepła dzięki próżni istniejącej między dwoma rurami szklanymi kolektora. Powłoka absorbująca w kolektorach rurowych znajduję się najczęściej na zewnętrznej powierzchni wewnętrznej rury. Zapewnia to maksymalną absorpcję promieni słonecznych.Wykonane z miedzi rurki ciepła wewnątrz kolektora są fabrycznie napełnione cieczą o niskiej temperaturze parowania. Podczas ogrzewania rur przez słońce ciecz ta zaczyna parować i ciepło konwekcyjnie przechodzi do końcówki rury kondensatora (Rys. 2) umiejscowionej w kanale zbiorczym będącym wymiennikiem ciepła. Poprzez kondensator ciepło oddawane jest najpierw do płynu przepływającego przez kanał zbiorczy a następnie przekazywane do zbiornika ciepłej wody.
Kolektory z rurkami ciepła to najbardziej wydajny i najmniej awaryjny typ kolektorów próżniowych na rynku.

 

Firma SOLEKO jest oficjalnym dystrybutorem jednego z największych producentów kolektorów słonecznych rurowo-próżniowych Apricus Solar i pionierem wdrażającym ten typ kolektora na rynku.

Cechą charakterystyczną tych kolektorów jest bardzo wysoka jakość wykonania oraz wydajność. Należy odróżnić markowe kolektory próżniowe Apricus Solar od szerokiej gamy podobnych produktów na polskim rynku nieznanego pochodzenia i wątpliwej jakości. Korzystając z oferty firmy SOLEKO masz pewność, że otrzymujesz towar najwyższej możliwej jakości na rynku z 7 letnią gwarancją, który będzie służył przez lata.

Kolektor słoneczny płaski

Kolektory Słoneczne to urządzenia pochłaniające promienie słoneczne, przekształcające je w energię cieplną wykorzystywaną końcowo do ogrzewania wody użytkowej, wody basenowej oraz w pewnych warunkach wspomagania centralnego ogrzewania.

Kolektory płaskie (solary) są najbardziej popularnym rodzajem kolektorów na świecie i powszechnie montowanym z uwagi na wysoką wydajność, trwałość, a także niską cenę. Znaczącą kwestią jest szybszy zwrot z inwestycji w zestaw solarny z kolektorami słonecznymi płaskimi w porównaniu do takiego samego zestawu na kolektorach rurowo-próżniowych. Wynika to z faktu, że kolektory płaskie odznaczają się wyraźnie wyższą wydajnością w okresie ciepłym tj. wiosną, latem i wczesną jesienią.

Podstawowa zasada działania płaskich kolektorów słonecznych sprowadza się do absorbowania promieni słonecznych poprzez ciemną powłokę zwaną absorberem, do której spodniej części przylutowane są miedziane lub aluminiowe kanały przepływowe dla płynu grzewczego (Rys.1). Poprzez wężownice w zbiorniku wody, płyn solarny (glikol) przekazuje ciepło podgrzewając wodę użytkową. Absorber zbudowany jest z blachy miedzianej bądź aluminiowej pokrytej warstwą absorbującą i to od niego zależy przede wszystkim trwałość i wysoka sprawność kolektora przez wieloletni okres jego użytkowania. Pod absorberem kolektor izolowany jest wełną mineralną, a od góry przykryty szybą solarną, odporną na grad i inne czynniki zewnętrzne. Całość zamknięta jest w estetycznej obudowie aluminiowej.

Prosta budowa kolektora płaskiego gwarantuje praktycznie bezawaryjną pracę i nieznaczące spadki wydajności przez bardzo długi okres, nawet do 25-30 lat.


Kolektory słoneczne płaskie na dachu

Wysoka sprawność i długa żywotność kolektorów płaskich w ofercie SOLEKO POLSKA wynika z zastosowania absorbera pokrytego w warunkach próżni warstwą tytanu. Należy podkreślić, że jest to najtrwalsza powłoka stosowana obecnie w większości nowoczesnych kolektorów słonecznych o bardzo wysokim współczynniku absorpcji (pochłaniania promieni słonecznych).

 

Przykładowe instalacje solarne z kolektorami płaskimi zamontowane przez firmę SOLEKO POLSKA można zobaczyć w naszej galerii zdjęć.

Kolektor słoneczny płaski - budowa (przekrój)

 

Popularność w stosowaniu kolektorów słonecznych wynika z(e):

- obniżenia cen kolektorów słonecznych, głównie płaskich
- wzrostu cen energii konwencjonalnej bez perspektywy ich obniżenia
- wszechstronności ich zastosowania (podgrzewanie wody użytkowej, wody basenowej, wspomaganie C.O.)
- krótkiego czasu zwrotu z inwestycji
- wysokiej sprawności, trwałości i estetyki kolektorów
- wspierania przez państwo i instytucje pozarządowe technologii ekologicznych w postaci preferencyjnych kredytów lub bezpośrednich dotacji

 

W ofercie SOLEKO POLSKA znalazły się największe firmy europejskie jak np. Hewalex, Austria Email, Taconova itp. Kolektory/urządzenia każdego z tych producentów są częścią kompletnych zestawów solarnych SOLEKO POLSKA. Należy podkreślić, że wszystkie pozostałe elementy systemów solarnych z kolektorami płaskimi są produkowane w największych, europejskich fabrykach. 

Poniżej przedstawiono specyfikację kolektorów płaskich wybranych przez SOLEKO POLSKA. 

Dane techniczne kolektorów płaskich

Model

Hewalex KS2300 TLP AC

HEWALEX KS2600 TLP AC

TWI T3

Wymiary, mm

2020 x 1142 x 90

2018 x 1314 x 89

2091 x 1083 x 102

Ciężar, kg

40

42

45

Powierzchnia brutto, m2

2,31

2,65

2,26

Powierzchnia czynna (apertura), m2

2,04

2,36

2,02

Sprawność optyczna, %

80

82,7

77,4

Pojemność cieczowa, litr

1,2

1,4

1,1

Max. ciśnienie robocze, bar

6

6

4

Materiał blachy absorbera

Aluminium/Miedź

Aluminium / Miedź

Miedziany

 

Kolektory słoneczne płaskie ( solary ), wbrew niektórym poglądom, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami i znakomicie sprawdzają się również w naszym klimacie tj. w Polsce. Wszelkie certyfikaty potwierdzają, że przy tej samej cenie zakupu zdecydowanie lepszy stosunek wydajności do ceny reprezentują właśnie kolektory płaskie, porównując je z rurowo-próżniowymi. Chociaż należy pamiętać, że ten drugi rodzaj kolektorów również ma swoje niepodważalne zalety. Więcej na ten temat w artykule poświęconym kolektorom próżniowym (menu boczne).

 

Przejdź dalej do:

Kolektory słoneczne, zestawy solarne - ceny

Dotacje do kolektorów i paneli słonecznych z NFOŚiGW

"Porady i wiedza" dotyczące zestawów solarnych

 

Filmy wideo obrazujące zasadę działania zestawów solarnych

http://www.youtube.com/user/apricussolar