Podstawowym źródłem energii na naszej planecie jest promieniowanie słoneczne. Niestety ludzie zachowują się tak, jakby tego faktu zupełnie nie zauważali. Na Ziemię w postaci promieni słonecznych dociera rocznie 20 000 razy więcej energii, aniżeli ludzkość jest w stanie wykorzystać na własne potrzeby.

W Polsce przyjmuje się, że średnie natężenie napromieniowania oscyluje w granicy 1000W/m2. Najwyższe natężenie promieniowania w Polsce zaobserwowano na Kasprowym Wierchu (ok. 1200 W/m2) i w pasie nadmorskim (ok. 1050 W/m2). Według raportów European Photovoltaic Industry Association (EPIA), potencjał instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju został oszacowany na 1.100 MW do roku 2016.

Roczna suma energii słonecznej w PolsceKlimat na Ziemi nieustannie się zmienia, źródła paliw kopalnych są ograniczone i wyliczone na konkretne lata. W takiej sytuacji wskazane jest poszukiwanie alternatywy i ciągle nowych rozwiązań. Najlepszym tego przykładam jest właśnie słońca jako źródła energii dla przyszłych pokoleń.

Aktywne wykorzystanie energii słonecznej

Słońce można efektywnie wykorzystywać do otrzymywania ciepła (kolektory słoneczne) lub wytwarzania energii elektrycznej (panele fotowoltaiczne).
Słońce wykorzystywane jest powszechnie do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, basenów lub jako system wspomagający centralne ogrzewanie budynków. W przyszłości nabierze znaczenia klimatyzacja solarna budynków, ponieważ dostarczanie energii bardzo dobrze będzie korespondować z zapotrzebowaniem na nią tym przypadku.
Wytwarzanie prądu elektrycznego z energii słonecznej nazywane jest fotowoltaiką i właśnie ten temat pragniemy bliżej opisać na naszej witrynie internetowej.

Fotowoltaika

Pojęcie fotowoltaiki (PV) używane jest do określenia bezpośredniej zamiany promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zamiana ta zachodzi w ogniwach fotowoltaicznych. Wiele ogniw słonecznych tworzy następnie tak zwane moduły. Moduły te są finalnie łączone elektrycznie i mechanicznie w generatory solarne.

Moc elektryczna ogniwa fotowoltaicznego zależy bezpośrednio od intensywności promieniowania słonecznego. Dlatego ogniwa solarne dostarczają najwięcej energii przy bezpośrednim świetle słonecznym. Moc szczytowa panela słonecznego zdefiniowana jest dla mocy napromieniowania 1000 watów na m2 przy temperaturze ogniwa 25 stopni Celsjusza. Otrzymana „moc szczytowa” podawana jest w jednostkach „Wp” - „Watt Peak”.

Czysta moc

Jeżeli skorzystacie Państwo z oferty solarnej firmy SOLEKO POLSKA, zdecydujecie się na bardzo opłacalny i korzystny rodzaj energii, która nie produkuje dwutlenku węgla (CO2) i jest dostępna dla wszystkich chętnych bez ograniczeń.

Instalacja solarna jest również opłacalna dla środowiska naturalnego
Wytwarzanie prądu z instalacji fotowoltaicznej chroni nie tylko środowisko naturalne, ale także Państwa portfel. Z finansowego punktu widzenia instalacje solarne produkujące prąd są maksymalnie atrakcyjne, ponieważ zastosowane urządzenia szybko się amortyzują, a ceny za krajową energię elektryczną z paliw kopalnych ciągle rosną.

 

Przejdź dalej do:

Zestawy fotowoltaiczne - panele słoneczne - ceny

Dotacje - dofinansowania - programy

"Porady i wiedza" - fotowoltaika - panele słoneczne