Słońce można efektywnie wykorzystywać do wytwarzania energii elektrycznej lub otrzymywania ciepła. Obecnie funkcjonuje wiele możliwości, które pozwalają na ogromne oszczędności w stosunku do konwencjonalnych źródeł energii oraz zmniejszają ogólne zanieczyszczenie środowiska.

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem wykorzystania promieniowania słonecznego są zestawy solarne oparte o panele fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne źródło zielonej energii
Panele fotowoltaiczne przekształcają światło w energię elektryczną. Będąc świadomym, że prąd elektryczny kosztuje coraz to większe pieniądze, instalacje solarne są w stanie przynieść swoim właścicielom wymierne oszczędności w domowym budżecie.

 

Ogniwa fotowoltaiczne dzielą się na 2 główne grupy dostępne obecnie na rynku:

Moduły monokrystaliczne

Moduły monokrystaliczne

Moduły fotowoltaiczne wytworzone z ogniw monokrystalicznych posiadają obecnie najwyższą sprawność wśród wszystkich modułów fotowoltaicznych oraz żywotność wynoszącą co najmniej 30 lat. Ogniwo wykonane jest z jednego kryształu krzemu. Wysoka sprawność uzyskana zostaje w wyniku dokładnego ukierunkowania struktury kryształu w jednym kierunku. Metoda otrzymywania monokryształów została wynaleziona przez polskiego chemika Jana Czochralskiego w 1916 roku i jest stosowana do dzisiaj. Moduły monokrystaliczne stają się wiodącą technologią solarną w ostatnich latach z uwagi na zwiększenie sprawności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji.

Moduły polikrystaliczne

Moduły polikrystaliczne

Moduły polikrystaliczne, jak również moduły multikrystaliczne produkowane są w prostszym technologicznie procesie. Czysty półprzewodnikowo krzem zostaje rozpuszczony w podciśnieniu pod szkłem ochronnym i przelewany do tzw. kokili, w których w odpowiedniej temperaturze kierunkowo zastyga. Multikrystaliczne bloczki obrabiane są dalej przy pomocy precyzyjnych pił do postaci słupków o kwadratowej, komórkowej powierzchni, które następnie kroi się i czyści przy użyciu pił taśmowych do multikrystalicznych krążków krzemu o grubości 200 mµ. Ten pośredni produkt nazywany jest również "płytką". Sprawność wysokowartościowych jakościowo ogniw fotowoltaicznych polikrystalicznych jest ok. 3% niższa od paneli monokrystalicznych. Z uwagi na zmniejszenie różnicy w cenie w stosunku do paneli monokrystalicznych stają się one mniej popularne.

W ofercie SOLEKO POLSKA znajduje się szeroka gama paneli słonecznych monokrystalicznych i polikrystalicznych głównie europejskich producentów (IBC Solar, Q Cells, LG, Sunpower). Oferowane moduły chechują się zastosowaniem najnowszych technologii takich jak PERC (Passivated Emitter Rear Cell), Half-Cut (ogniwa połówkowe). Ich niezawodność i wysoka jakość sprawiają, że moduły te są wśród najlepiej sprzedających się produktów tego rodzaju dostępnych na rynku europejskim. Posiadają one aż 15-letnią podstawową gwarancję na produkt (IBC) oraz 25-letnią gwarancję dla wydajności powyżej 80%. Wszystkie moduły fotowoltaiczne przechodzą szczegółowe testy sprawdzające zgodność z najwyższymi wymogami jakościowymi.

Naszymi dostawcami/producentami są jedne z największych firm solarnych w Niemczech tj. np. IBC SOLAR. Na prośbę Klienta są sprowadzane wskazane marki paneli oraz inwerterów, niewymienionych na niniejszej stronie firmowej.

W osobnej zakładce (wybrane modele PV) można sprawdzić szczegóły wybranych paneli fotowoltaicznych wraz z ich specyfikacjami technicznymi.

Przejdź dalej do:

Zestawy fotowoltaiczne - panele słoneczne - ceny

Dotacje - dofinansowania - programy

"Porady i wiedza" - fotowoltaika - panele słoneczne