Panele fotowoltaiczne źródło zielonej energii

Słońce jest czystym i niewyczerpanym źródłem energii odnawialnej - promienie słoneczne można efektywnie wykorzystywać do wytwarzania energii elektrycznej lub otrzymywania ciepła. Bez wątpienia fotowoltaika to technologia przyszłości, która ma duży wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska i jednocześnie pozwala na ogromne oszczędności w porównaniu do konwencjonalnych źródeł energii. Jej popularność dynamicznie rośnie, również z uwagi na coraz większą świadomość ekologiczną, możliwości skorzystania z dofinansowań tego typu inwestycji, a także spadki kosztów technologii i produkcji systemów fotowoltaicznych, a za tym - ich ceny. To kilka z wielu powodów, dla których warto zainwestować we własną mikroinstalację fotowoltaiczną.
Sprawdź ceny instalacji fotowoltaicznych

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem wykorzystania promieniowania słonecznego są panele fotowoltaiczne, które służą do produkcji energii elektrycznej oraz kolektory słoneczne wykorzystywane do pozyskiwania energii cieplnej.

Fotowoltaika - korzyści

Wprawdzie inwestycja w instalację fotowoltaiczną nie należy do najtańszych, ale po jej zwrocie fotowoltaika w gospodarstwie domowym przez lata będzie przynosić oszczędności i realny zysk. Z pewnością największym atutem są niższe rachunki za prąd, ponieważ urządzenia domowe, takie jak sprzęt AGD, sprzęt komputerowy, itp. w pierwszej kolejności będą pobierać prąd wytworzony przez mikroinstalację fotowoltaiczną. Instalacje solarne przynoszą swoim właścicielom wymierne oszczędności w domowym budżecie, tym bardziej, że ceny za prąd elektryczny wciąż rosną. Fotowoltaika zapewnia również większą niezależność od podwyżek cen energii elektrycznej i kosztów jej dystrybucji. Duże znaczenie ma również wpływ na środowisko naturalne instalacji solarnej, a w zasadzie - brak negatywnego wpływu w porównaniu do konwencjonalnych źródeł wytwarzania energii elektrycznej. Zestawy fotowoltaiczne nie generują hałasu, nie wytwarzają szkodliwych substancji i wyprodukowane są z materiałów, które można ponownie wykorzystać (krzem, aluminium). Dzięki temu instalacja solarna jest jednym z najczystszych źródeł energii i co ważne - niewyczerpalnym.
Zapytaj o ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb

Zestawy fotowoltaiczne - warto wiedzieć

Moduły, czyli panele fotowoltaiczne to jeden z kilku elementów instalacji fotowoltaicznej. Równie istotny jest inwerter (falownik), który zamienia prąd stały wytwarzany przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny, wykorzystywany przez urządzenia w gospodarstwie domowym. Zadaniem falownika jest również dbałość o bezpieczną pracę instalacji fotowoltaicznej. Od rodzaju inwertera zależy też rodzaj instalacji fotowoltaicznej - on-grid, czyli podłączonej do zewnętrznej sieci energetycznej oraz off-grid i instalacja hybrydowa, czyli z magazynem energii (energią magazynowaną na pewien czas w akumulatorach) - więcej na ten temat w artykule „Instalacje fotowoltaiczne hybrydowe on-grid, off-grid z magazynem energii ”. Na instalację fotowoltaiczną składają się również systemy zabezpieczeń (wyłączniki nadprądowe, optymalizatory, ograniczniki przepięć) a także stelaż.

Panele fotowoltaiczne - rodzaje

Ogniwa fotowoltaiczne dzielą się na dwie główne grupy dostępne obecnie na rynku:

Moduły monokrystaliczne

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne

Moduły fotowoltaiczne wytworzone z ogniw monokrystalicznych posiadają obecnie najwyższą sprawność wśród wszystkich modułów fotowoltaicznych oraz żywotność wynoszącą co najmniej 30 lat. Ogniwo fotowoltaiczne wykonane jest z jednego kryształu krzemu. Wysoka sprawność uzyskana zostaje w wyniku dokładnego ukierunkowania struktury kryształu w jednym kierunku. Metoda otrzymywania monokryształów została wynaleziona przez polskiego chemika Jana Czochralskiego w 1916 roku i jest stosowana do dzisiaj. Moduły monokrystaliczne stają się wiodącą technologią solarną w ostatnich latach z uwagi na zwiększenie sprawności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji.

Moduły polikrystaliczne

Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne

Moduły (panele) polikrystaliczne, jak również moduły multikrystaliczne produkowane są w prostszym technologicznie procesie. Czysty półprzewodnikowo krzem zostaje rozpuszczony w podciśnieniu pod szkłem ochronnym i przelewany do tzw. kokili, w których w odpowiedniej temperaturze kierunkowo zastyga. Multikrystaliczne bloczki obrabiane są dalej przy pomocy precyzyjnych pił do postaci słupków o kwadratowej, komórkowej powierzchni, które następnie kroi się i czyści przy użyciu pił taśmowych do multikrystalicznych krążków krzemu o grubości 200 mµ. Ten pośredni produkt nazywany jest również „płytką". Sprawność wysokowartościowych jakościowo ogniw fotowoltaicznych polikrystalicznych jest około 3% niższa od paneli monokrystalicznych. Z uwagi na zmniejszenie różnicy w cenie w stosunku do paneli monokrystalicznych stają się one coraz mniej popularne.

Sprawdź wybrane modele paneli fotowoltaicznych z naszej oferty

Fotowoltaika - oferta Soleko Polska

Oferujemy duży wybór paneli słonecznych monokrystalicznych i polikrystalicznych głównie europejskich producentów (IBC Solar, Q Cells, LG, Sunpower). Moduły cechuje zastosowanie najnowszych technologii, takich jak: PERC (Passivated Emitter Rear Cell), Half-Cut (ogniwa połówkowe). Niezawodność i wysoka jakość oferowanych przez nas paneli fotowoltaicznych sprawiają, że są to jedne z najlepiej sprzedających się modułów tego rodzaju dostępnych na rynku europejskim. Proponowane przez nas moduły posiadają aż 15 lat podstawowej gwarancji (na produkt (IBC) oraz 25 lat gwarancji na wydajność powyżej 80%. Wszystkie moduły fotowoltaiczne przechodzą szczegółowe testy sprawdzające zgodność z najwyższymi wymogami jakościowymi.

Współpracujemy z największymi firmami solarnymi w Niemczech jak np. IBC SOLAR, a na życzenie naszych klientów sprowadzamy wskazane marki paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów, niewymienionych w naszej ofercie.

Więcej o Soleko Polska