Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej przez internetInstalacje solarne, szczególnie o dużej mocy, to spory wydatek. Warto zatem odpowiednio je ubezpieczyć, aby w przypadku zdarzeń losowych jak zniszczenie czy kradzież, odzyskać zainwestowane pieniądze. Możliwości są dwie - ubezpieczenie instalacji solarnej jako odrębnego produktu lub razem z domem. Którą wybrać i gdzie najlepiej udać się po ofertę ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych?

Zobacz ofertę ubezpieczenia fotowoltaiki przez internet.

W przypadku instalacji solarnych ubezpieczeniu podlegają panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne wraz z instalacją i wyposażeniem technicznym, które umożliwiają ich użytkowanie. W przypadku fotowoltaiki są to m.in. inwertery (falowniki), magazyny energii urządzenia ochrony przepięciowej i odgromowej, konstrukcje wsporcze, okablowanie wewnętrzne, mierniki do pomiaru energii. Faktyczny zakres ubezpieczenia zależy od rodzaju polisy oraz tego, czy instalacja solarna ubezpieczana jest jako produkt samodzielny, czy w ramach jednej polisy wraz z ubezpieczeniem domu. Zakres ochrony wybranej polisy, która będzie najbardziej odpowiednia w Twoim przypadku warto najpierw omówić z doradcą - ubezpieczenie fotowoltaiki i solarów zapytaj o ofertę. - Posiadamy umowy z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi i oferujemy ich produkty. Pierwsi wdrożyliśmy tak dzisiaj powszechną porównywarkę składek ubezpieczeniowych. Zawsze, gdy porównujemy oferty różnych towarzystw, zwracamy uwagę na stosunek ceny do jakości, czyli zakresu ubezpieczenia, w tym przypadku - ubezpieczenia systemów solarnych. Uświadamiamy naszych klientów, że ryzykowne jest podejmowanie decyzji o zakupie ubezpieczenia tylko w oparciu o wysokość składki. Niestety, ale za niską ceną często stoją zapisy małym druczkiem i tym podobne pułapki - mówi Dorota Błaszczak, właściciel Agencji Centrum z biurami w Grodzisku Mazowieckim i Żyrardowie, firmy zajmującej się doradztwem i sprzedażą ubezpieczeń. Warto podkreślić, że ubezpieczenie powinno obejmować pełną wartość instalacji solarnej, na którą w wielu przypadkach składa się nie tylko wkład własny, ale również otrzymane dofinansowanie.

Fotowoltaika i solary - ubezpieczenie razem z domem

Ubezpieczenie łączone, czyli ubezpieczenie domu, obejmujące swoim zakresem również instalację solarną, to dobry wybór, gdy fotowoltaika lub solary znajdują się na ścianach czy dachu budynku mieszkalnego. W takiej sytuacji instalacja fotowoltaiczna może zostać objęta ochroną w ramach podstawowej polisy ubezpieczeniowej lub polisy rozszerzonej (większy zakres ryzyk). Warto wiedzieć, że polisa mieszkaniowa obejmująca instalację fotowoltaiczną nie chroni instalacji znajdujących się np. na altanach, garażach czy na gruncie. W takim przypadku należy wykupić rozszerzenie polisy mieszkaniowej lub wybrać ubezpieczenie niezależne - indywidualne ubezpieczenie fotowoltaiki.

Fotowoltaika i solary - ubezpieczenie indywidualne

Niezależna polisa ubezpieczeniowa dotycząca wyłącznie fotowoltaiki czy kolektorów słonecznych obejmuje najszerszą ochronę. W taki sposób można ubezpieczyć instalacje solarne znajdujące się na gruncie, budynkach gospodarczych, a także na budynkach mieszkalnych czy firmowych. Indywidualne polisy ubezpieczeniowe zazwyczaj dostępne są w formule all risk z możliwością zwiększenia zakresu ochrony nawet na wypadek, gdyby poziom produkcji energii elektrycznej był niższy od zakładanego. Przy okazji warto wspomnieć, że w ramach takiej polisy można również ubezpieczyć pompę ciepła.

Właściwie wykonane instalacje solarne, na które składają się komponenty renomowanych producentów są wytrzymałe, odporne na czynniki zewnętrzne i praktycznie bezawaryjne. Zdarzeń losowych jednak nie da się ani przewidzieć, ani uniknąć (np. dewastacja, grad, powódź, pożar, burza, huragan), dlatego warto się zabezpieczyć na wypadek takich sytuacji. W wyniku fizycznego uszkodzenia, zniszczenia lub utraty części elementów instalacji fotowoltaicznej czy paneli słonecznych, możesz otrzymać wypłatę pieniędzy na odbudowę, naprawę, wymianę czy ponowny zakup całej instalacji solarnej lub zniszczonych elementów, które uniemożliwiają jej prawidłową pracę. Dlatego warto postawić na dobrą polisę ubezpieczeniową.
Zobacz ofertę ubezpieczenia fotowoltaiki przez internet.

Artykuł pojawił się na naszej stronie w ramach współpracy barterowej z agencją ubezpieczeniową Agencja CENTRUM. Nie czerpiemy z tego tytułu żadnych korzyści finansowych.