konserwacja paneli fotowoltaicznychJeśli jesteś właścicielem instalacji fotowoltaicznej, to pewnie nie raz zastanawiałeś się nad tym, w jaki sposób bezpiecznie usunąć różnego rodzaju zanieczyszczenia i zabrudzenia. Regularne wykonywanie konserwacji paneli fotowoltaicznych wydłuża żywotność instalacji. Jak robić to bezpiecznie? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak powinien wyglądać procesczyszczenia modułów, aby panele fotowoltaiczne działały wydajnie i długo.

Właściwa i regularna konserwacja paneli to gwarancja ich wydajności. Mycie paneli wpływa na ich bezawaryjną pracę, a cała instalacja fotowoltaiczna zyskuje dłuższą żywotność. Odpowiednie czyszczenie paneli fotowoltaicznych wiąże się bezpośrednio z pełnymi możliwościami wykorzystania ich parametrów technicznych do pochłaniania energii słonecznej i przetwarzania jej w prąd. Mycie i konserwacja paneli fotowoltaicznych, wymagają jednak zachowania pewnych zasad, które nie tylko pozwolą usunąć wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia, ale też ochronić panele fotowoltaiczne przed ich uszkodzeniem. Szczególną uwagę należy zwrócić na właściwe samodzielne czyszczenie powierzchni paneli.

Bezpieczne metody czyszczenia fotowoltaiki

Konserwacja fotowoltaiki wymaga czyszczenia paneli fotowoltaicznych w bezpieczny sposób. Należy pamiętać, że czyszczenie fotowoltaiki musi uwzględniać delikatną strukturę paneli PV. Dlatego należy unikać myjki ciśnieniowej, ponieważ zbyt wysoka moc ciśnienia może rozszczelnić łączenia modułów, niszcząc uszczelniający silikon i spowodować wygenerowanie prądów upływu. Należy unikać także detergentów, ponieważ może zajść reakcja z materiałami użytymi do budowy paneli, co w konsekwencji spowoduje ich zniszczenie.

Dobrze jest myć panele fotowoltaiczne miękką gąbką. Ponadto najlepiej czyścić panele fotowoltaiczne wczesnym rankiem, ewentualnie późnym popołudniem, ponieważ w tych porach dnia instalacje fotowoltaiczne nie są zbyt mocno nagrzane.

Bardzo istotne jest, aby unikać mycia paneli fotowoltaicznych, gdy są rozgrzane przez słońce, ponieważ może to spowodować uszkodzenie powierzchni paneli. Kontakt wody z gorącą powierzchnią modułów zwiększa ryzyko szoku termicznego. Dlatego trzeba pamiętać, aby mycie paneli fotowoltaicznych było ostrożne i delikatne.

Najlepsze środki do mycia paneli

Mycie paneli fotowoltaicznych nie wymaga używania specjalnych środków czyszczących, aby instalacja była właściwie umyta. Z reguły panele fotowoltaiczne czyści się jedynie przy użyciu wody. Dla skuteczniejszego pozbycia się zanieczyszczeń, w szczególności takich jak ptasie odchody, zaleca się mycie paneli roztworem złożonym w stosunku 50/50 z wody demineralizowanej i izopropanolu.

Dla skutecznego czyszczenia paneli warto jest moduły delikatnie polewać wodą destylowaną, demineralizowaną, a potem czyścić szczotkami z miękkim karbonowym lub nylonowym włosiem. Należy pamiętać, aby użycie szczotki nie było zbyt intensywne. Pamiętajmy, że samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych wymaga zarówno ostrożności jak i wiedzy. 

Metody mycia paneli fotowoltaicznych stosowane przez specjalistów

W procesie czyszczenia paneli fotowoltaicznych może pomóc także wyspecjalizowana firma. Specjaliści na rynku oferują systemy mycia instalacji, które podzielone są na dwa różne typy technologii filtrów. W przypadku systemu jonowo-kationowego filtrowanie odbywa się za pomocą żywicy ze złożem mieszanym. Moduły fotowoltaiczne osiągają to metodą efekt czystości na poziomie 99,9%. 

Kolejny sposób to system odwróconej osmozy. Polega na filtrowaniu przez filtr membranowy. Dzięki tej metodzie można uzyskać efekt czystości na poziomie między 95-98%. Mycie paneli fotowoltaicznych wyspecjalizowanymi metodami to gwarancja wydajności i żywotności modułów.

Samoczyszczące się panele fotowoltaiczne

Dla zwiększenia wygody użytkowników paneli fotowoltaicznych opracowano samoczyszczące się panele słoneczne. Zostały wyposażone w zraszacze, które pracują w dwóch trybach. W pierwszym trybie urządzenia są myte przy użyciu wody i mydła. W drugiej fazie panele fotowoltaiczne są spłukiwane samą wodą. Cały proces odbywa się pod niskim ciśnieniem, które jest bezpieczne dla powłok paneli słonecznych. To świetne rozwiązanie w szczególności dla farm fotowoltaicznych, na których trudno jest utrzymać wymaganą czystość paneli z udziałem pracy tylko ludzkich rąk. 

Dodatkową zaletą takich paneli jest także duża oszczędność wody, szczególnie w krajach rozwijających się. Samoczyszczące się panele to także oszczędność czasu i kosztów związanych z myciem. Takie rozwiązanie zapewnia większą przejrzystość i czystość paneli oraz bardziej wydajną produkcję energii słonecznej.

Czemu służy mycie paneli fotowoltaicznych

Czy panele słoneczne w ogóle wymagają mycia i konserwacji? I dlaczego trzeba regularnie myć panele fotowoltaiczne? Te pytania dość często zadają użytkownicy paneli słonecznych. Otóż funkcjonowaniu i sprawności modułów fotowoltaicznych zagrażają różne zanieczyszczenia. Oprócz kurzu, źródłem brudu na panelach są też ptasie odchody. Ich obecność na powierzchni instalacji fotowoltaicznych w skrajnych przypadkach może spowodować spadek ich wydajności nawet o 20%. Dlatego czyszczenie modułów fotowoltaicznych jest tak ważne.

Za regularnym myciem i konserwacją paneli fotowoltaicznych przemawia przede wszystkim zwiększenie wydajności modułów i zapewnienie bezawaryjnej pracy całej instalacji. Pamiętajmy, że czyste urządzenia przetwarzają więcej promieniowania słonecznego. Mycie paneli fotowoltaicznych jest kluczowym elementem konserwacji instalacji.

Jak często czyścić panele fotowoltaiczne

Czyszczenie instalacji fotowoltaicznej zalecane jest do dwóch razy w roku. Natomiast ptasie odchody pojawiające się na panelach powinno się usuwać na bieżąco. Co do pór roku jako najlepsze do mycia paneli wskazuje się wiosnę oraz jesień. To właśnie w tym czasie najlepiej jest czyścić panele fotowoltaiczne. Wiosną usuwamy wszelkie zabrudzenia po zimie, w szczególności osady wydobywające się z kominów domów.

W jesieni oczyścimy moduły z zalegających liści oraz z pyłków po żniwach i po pylących roślinach. Dzięki tak regularnemu czyszczeniu fotowoltaiki zapewnimy sobie maksymalne uzyski z paneli słonecznych w czasie zimowym. 

Jak zachować się w zimie podczas dużych opadów śniegu? Wielu ekspertów radzi, aby w zimie nie usuwać zalegającego śniegu, ponieważ rozpuszcza się sam pod wpływem słońca, którego promienie bardzo skutecznie i docierają do tafli modułów.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych a bezpieczeństwo

mycie modulow pvNajbezpieczniejszą metodą mycia paneli fotowoltaicznych jest przeprowadzanie tego procesu z poziomu gruntu. Jeśli instalacja jest na dachu budynku, to osoby wchodzące na wysokość muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenie i mieć uprawnienia do pracy na wysokościach. 

W takim wypadku najbezpieczniej skorzystać z usług firm zajmujących się czyszczeniem instalacji fotowoltaicznych. Po założeniu instalacji fotowoltaicznej mamy dostęp do corocznego serwisu konserwacyjnego, który również zajmuje się myciem instalacji. Warto o tym pamiętać, jeśli zdecydowaliśmy się umieścić moduły fotowoltaiczne na dachu budynku.

Jeśli decydujemy się samodzielnie czyścić panele fotowoltaiczne, to najistotniejsze jest jednak to, aby instalację fotowoltaiczną bezwzględnie odłączyć od sieci energetycznej w trakcie trwania czyszczenia i mycia fotowoltaiki.

Serwisowanie i monitorowanie instalacji fotowoltaicznej

Chociaż większość elementów instalacji jest objętych wieloletnią gwarancją, to rutynowe kontrole są wskazane. Dla zwiększania bezpieczeństwa paneli słonecznych warto rozważyć roczny serwis konserwacyjny. Przynajmniej raz na 5 lat powinniśmy poddać naszą instalację fotowoltaiczną regularnej kontroli pod kątem bezpieczeństwa jej użytkowania. Czuwanie nad stanem technicznym wydłuża gwarancje użytkowania instalacji i zapobiega nieoczekiwanym awariom.

Serwis fotowoltaiki jest na pewno niezbędny w sytuacjach, w których zauważymy nagły spadek wydajności w pracy fotowoltaiki, nieprawidłowości w montażu paneli, poluzowania w okablowaniu, nietypową pracę falownika, ale też w sytuacji, kiedy nasze rachunki za prąd będą zbyt wysokie.

Co jeszcze wpływa na żywotność instalacji fotowoltaicznej?

Warto wiedzieć, że na żywotność modułów PV wpływają czynniki atmosferyczne takie, jak gradobicia, śnieg, wichury, zamarznięta woda, ale także ekstremalnie wysokie lub niskie temperatury. Na ich wydajność wpływa też zacienienie. Cień padający nawet na jeden z modułów powoduje obniżenie mocy całej instalacji fotowoltaicznej.

Na szczęście w Polsce panują dość łagodne warunki atmosferyczne i w niewielkim stopniu wpływają one na wydajność instalacji. Niemniej jednak regularne mycie i konserwacja paneli fotowoltaicznych, jest jednym z kluczowych elementów zwiększających wydajność i żywotność fotowoltaiki.