Fotowoltaika dla firmEnergia elektryczna w Polsce w ciągu ostatnich 15 lat zdrożała o ponad 50%, a eksperci przewidują, że przez najbliższe 20 lat jej cena będzie nieustannie wzrastać.

Podwyżki cen prądu dotykają wszystkich, jednak to firmy, przedsiębiorstwa i fabryki odczuwają ich skutki wyjątkowo dotkliwie. Lekiem na kryzys ekologiczno-ekonomiczny mają być Odnawialne Źródła Energii z fotowoltaiką na czele. Zdrowa pigułka staje się mniej gorzka (szczególnie dla biznesu), jeśli weźmiemy pod uwagę nawet 90% oszczędności na rachunkach za energię elektryczną oraz możliwość zewnętrznego finansowania całości inwestycji lub znacznej jej części. Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem po opłacalności fotowoltaiki dla firm.

Fotowoltaika dla firm - dotacje

Szybkie zmiany klimatyczne, coraz większa świadomość ekologiczna oraz tradycyjne umocowanie polskiej energetyki w węglu sprawiają, że inwestycje w instalacje fotowoltaiczne w nieodległej przyszłości staną się dla rodzimych przedsiębiorstw nie tylko sposobem na generowanie oszczędności, ale wręcz koniecznością. Zgodnie z podpisanymi zobowiązaniami i umowami międzynarodowymi udział węgla w polskim torcie energetycznym powinien systematycznie spadać - droga do tego celu wiedzie właśnie przez Odnawialne Źródła Energii, jak fotowoltaika, pompy ciepła, elektrownie wiatrowe czy wodne. Dlatego też, przy dużym udziale Unii Europejskiej w Polsce powstają programy skierowane do tych przedsiębiorców, którzy szukając oszczędności zwrócą się w stronę OZE. Sprawdź co należy wiedzieć o dofinansowaniu dla firm na fotowoltaikę.

Fotowoltaika dla firm - opłacalność

Instalacje fotowoltaiczne dla firm stają się coraz bardziej popularne i dostępne dla polskich przedsiębiorców. Do szybkiego rozwoju i zysku popularności fotowoltaiki dla firm w naszym kraju przyczyniają się przede wszystkim: poprawa sytuacji prawnej przedsiębiorców zainteresowanych OZE (bardziej wyrównane warunki rozliczania kosztów i zysków), gigantyczny postęp technologiczny w dziedzinie paneli fotowoltaicznych (co powoduje spadek cen i większą dostępność) oraz wspomniane już wcześniej stałe wzrosty ceny energii elektrycznej. Jeśli odpowiednio oszacujemy wykres dziennego zużycia energii i zaplanujemy instalację zgodnie z potrzebami zakładu (tzn. samodzielnie wyprodukowaną energię zużywać będziemy od razu, bez przesyłania jej do ogólnej sieci), oszczędności na rachunkach sięgnąć mogą nawet 90%. Oczywiście wiele zależy od profilu samej firmy. Panele fotowoltaiczne z definicji działają tylko w dzień, dlatego opłacalność fotowoltaiki dla firm będzie znacznie się różnić pomiędzy biurem dla specjalistów IT, a fabryką mebli działającą w trybie czterozmianowym (czyli także w nocy, gdy nie możemy produkować własnej energii). Niemniej jednak, inwestycja w fotowoltaikę dla firm zwraca się zazwyczaj w  ciągu sześciu do dwunastu lat. Trwałość instalacji fotowoltaicznych przewidziana jest średnio na 25 lat działania (z gwarancjami na poszczególne elementy w granicach 10-12 lat), a po zainstalowaniu wymagają one minimalnego serwisu i czyszczenia dwa razy do roku. Mówiąc krótko: dobrze zaplanowana i zrealizowana instalacja fotowoltaiczna w firmie może stanowić dodatkowe źródło oszczędności (a więc i zysków) przez następne dwie dekady.

Fotowoltaika dla firm dofinansowanie

fotowoltaika dla firm panele pv na dachu haliFinansowanie inwestycji w fotowoltaikę dla firm może zostać zabezpieczone na kilka sposobów lub składać się z różnych składników. Do najpopularniejszych należą kredyty bankowe (często na preferencyjnych warunkach, jeśli środki zostaną przeznaczone na Odnawialne Źródła Energii), leasingi oraz samorządowe i ogólnopolskie programy dotacji dla firm na fotowoltaikę. Leasing instalacji fotowoltaicznej przypomina lesing samochodu firmowego: opłacamy w firmie leasingowej miesięczną ratę (mniejszą od generowanego zysku). Odpowiednie składniki możemy odliczyć od podatku i skorzystać z ulgi.

Bez wątpienia najpopularniejszą formą dofinansowania fotowoltaiki dla firm są i będą dotacje, z programem “Energia Plus” na czele.

Dofinansowanie dla firm fotowoltaika

Program dofinansowania fotowoltaiki dla firm “Energia Plus” ma zasięg ogólnopolski. Jego celem jest wsparcie powstawania nowych instalacji Odnawialnych Źródeł Energii, przede wszystkim fotowoltaiki i rozwój rynku prosumenckiego w Polsce (czyli osób lub firm zarówno zużywających, jak i produkujących energię elektryczną). Program skierowany jest przede wszystkim do małych i średnich biznesów, dla których koszt energii elektrycznej ma kluczowe znaczenie dla finansowego sukcesu przedsięwzięcia. “Energia Plus” koncentruje się głównie na instalacjach fotowoltaicznych dla firm o mocy do 500 kW. Jak zatem ubiegać się o środki, ile można uzyskać maksymalnie i jak wygląda rozliczenie fotowoltaiki dla firm?

W programie “Energia Plus” mogą wziąć udział przedsiębiorcy, którzy przeznaczą środki na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych. Pożyczkę w wysokości do 3,9 mln złotych, które mogą stanowić maksymalnie 85% inwestycji można uzyskać na okres nie dłuższy niż 20 lat. Programem dofinansowania do fotowoltaiki dla firm “Energia Plus” zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecnie trwa drugi nabór do programu, który będzie prowadzony do 17 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania środków.

Więcej informacji o programie “Energia Plus” można znaleźć na stronie NFOŚiG.