Czy fotowoltaika jest dla mnie?Wraz ze spadkiem kosztów instalacji i obsługi odnawialnych źródeł energii (OZE) coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na tego typu rozwiązania. Jednym z najbardziej opłacalnych działań, jakie mogą wykonać indywidualni odbiorcy jest instalacja paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika - czysta, odnawialna energia

Energia słoneczna jest całkowicie czystym i odnawialnym źródłem energii. Obniża naszą zależność od oleju, węgla czy naturalnego gazu. Paliwa kopalne i ich wydobycie odpowiedzialne są za skażenie środowiska, globalne ocieplenie oraz obniżenie jakości powietrza, wody i gleby. Dla kontrastu, energia słoneczna jest praktycznie bezemisyjna. Ogromna moc Słońca, zebrana na całej Ziemi w ciągu zaledwie godziny zaspokoiłaby nasze roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Co ważne, fotowoltaika nie szpeci krajobrazu i nie ma negatywnego wpływu na powstawanie dziury ozonowej. Panele fotowoltaiczne to inwestycja w przyszłość planety, zachowanie tradycyjnych źródeł energii (mogą nam się jeszcze przydać) oraz czystość środowiska naturalnego - w skali lokalnej jak i globalnej.

Fotowoltaika opłacalność

Czy instalacja fotowoltaiki jest dla mnie?Panele fotowoltaiczne to nie tylko ekologia, ale także ulga dla stale rosnących domowych rachunków. Co ciekawe, opłacalność fotowoltaiki nie ogranicza się wyłącznie do dni słonecznych. Nawet w pochmurne dni Słońce generuje energię, którą panele fotowoltaiczne zamieniają w prąd i - ostatecznie - w oszczędności dla naszego portfela. W zależności od typu i rozmiaru systemu paneli słonecznych możemy wyprodukować więcej energii, niż jej potrzebujemy. Nadmiar ten trafia do sieci w zamian za ulgę czy rabat przy następnym rachunku za energię elektryczną. Czy fotowoltaika się opłaca? Cóż, jeśli zadbamy o odpowiednie parametry naszej instalacji nasze rachunki za prąd możemy obniżyć praktycznie do zera. Ważne jest, aby wybrać tak zaplanować instalację i ofertę instalatora, aby jej parametry najbardziej korzystne dla naszego planu zużycia (czy prądu używamy w ciągu dnia czy wieczorem lub w nocy?).

Fotowoltaika cena

Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych obniża się z roku na rok. Tylko w ciągu ostatniej dekady cena fotowoltaiki spadła o ponad 70%. Oszczędności na fotowoltaice pojawiają się także wtedy, kiedy rozważamy kwestię utrzymania. Z racji braku ruchomych części i technologicznego zaawansowania, fotowoltaika jest stosunkowo tania i prosta w utrzymaniu w sprawności.

Cenę paneli fotowoltaicznych możemy obniżyć także poprzez wszelkiego rodzaju ulgi, dotacje i dofinansowania. Więcej na temat obniżania ceny fotowoltaiki można  przeczytać w innych naszych artykułach: