carport fotowoltaikaPanele fotowoltaiczne mają różne zastosowanie. Są wykorzystywane zarówno przez prywatnych użytkowników, jak i duże przedsiębiorstwa. Jednym z praktycznych zastosowań modułów fotowoltaicznych jest carport fotowoltaiczny, czyli wiata samochodowa. W tym artykule opiszemy, czym jest i jakie zalety posiada wiata carport oraz w jaki sposób pomaga wykorzystać energię słoneczną na Twoim parkingu.

Carport fotowoltaiczny to wiata samochodowa zbudowana z paneli fotowoltaicznych. To nowoczesne rozwiązanie tworzy ekologiczną przestrzeń parkingową. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku, kiedy nie mamy możliwości zamontowania instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku. Takie wykorzystanie modułów fotowoltaicznych to również doskonała metoda na zadaszenie tarasów, szczególnie jeśli w tym miejscu chcemy zapewnić częściową przepuszczalność światła. Zaś w przypadku wiaty samochodowej przepuszczalność światła ma znaczenie drugorzędne.

Carport wiata fotowoltaiczna dla domu i dla firmy

Wiaty fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne. Jest to rodzaj zadaszenia parkingowego, wyposażonego w panele fotowoltaiczne zamocowane na dachu. Może występować w wersji jedno- lub dwustanowiskowej. Podstawowy wariant na jeden samochód z modułami fotowoltaicznymi o mocy 3,5kWp posiada 9 paneli fotowoltaicznych. Wariant na 2 pojazdy z modułami fotowoltaicznymi o mocy od 6,48kWp lub do 10kWp, czyli dwustanowiskowa wiata fotowoltaiczna składa się z 15 paneli.

Tak zwana wiata carport stanowi rozwiązanie idealne zarówno dla użytkowników prywatnych jak i inwestorów, którzy garażują swoje samochody i chcą mieć z tego dodatkowe korzyści w postaci darmowej energii elektrycznej. Ze względu na to, że carport posiada odpowiednią wytrzymałość, z powodzeniem może być wykorzystywany także w gospodarstwach rolnych.

Wiata carport to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie

carport fotowoltaikaModuły fotowoltaiczne montowane na dachach garaży prywatnych potrafią osiągnąć nawet 7 kWp. Dzięki temu taka przydomowa wiata fotowoltaiczna umożliwia zaspokojenie zapotrzebowania energetycznego całego gospodarstwa domowego zwiększając moc instalacji.

Carport wiata fotowoltaiczna umożliwia przede wszystkim ładowanie samochodów elektrycznych lub innych urządzeń napędzanych prądem, w tym także pompę ciepła. Mimo to jego główne zastosowanie w postaci produkcji energii nie jest jedynym. Wiata carport posiada też inne funkcje.

Carport fotowoltaiczny to konstrukcja, której wnętrze oraz wielkość można swobodnie zwiększać i zmieniać wg indywidualnego zapotrzebowania, zatem istnieje możliwość personalizacji takich wiat. Można dowolnie zwiększać liczbę stanowisk i zadbać w ten sposób o optymalizację przestrzeni, dlatego wiata fotowoltaiczna świetnie zdaje egzamin w firmach, które dysponują flotami samochodowymi. Powyższe warianty idealnie sprawdzają się zarówno w prywatnych gospodarstwie, jak i dużym przedsiębiorstwie.

Carport fotowoltaiczny oferuje liczne korzyści

Wiata fotowoltaiczna to wiele korzyści. Tworzące ją moduły fotowoltaiczne posiadają podwyższoną wytrzymałość na czynniki atmosferyczne. Warto podkreślić, że carport fotowoltaiczny posiada odpowiednią wytrzymałość na obciążenie wiatrem i śniegiem dostosowaną do polskich stref wiatrowych i śniegowych, dzięki czemu konstrukcja zapewnia skuteczną ochronę przed deszczem, śniegiem czy wiatrem. Co więcej, moduły fotowoltaiczne przeszły test uderzeniem kulkami gradu o średnicy 45mm z prędkością 23 m/s co jest wynikiem znacznie wyższym niż wynika ze standardów testowania modułów IEC. Dodatkowo w celu poprawy wytrzymałości wiaty w jej konstrukcji zastosowano dwuteowniki, co ostatecznie jeszcze zwiększyło wytrzymałość statyczną instalacji.

Biorąc pod uwagę powyższe, można stwierdzić, że wiaty fotowoltaiczne wyposażone w nowoczesną instalację fotowoltaiczną podnoszą bezpieczeństwo. W Polsce i na całym świecie coraz częściej dochodzi do nagłych i ekstremalnych zjawisk pogodowych, a wg dostępnych modeli klimatycznych takich gwałtownych zjawisk będzie w naszym kraju przybywać. Dlatego odporna na zmienne warunki atmosferyczne wiata jest tak istotna. 

Posiadacze samochodów elektrycznych korzystają z takich instalacji najbardziej. W słoneczne dni stacja ładowania montowana bezpośrednio w systemie carport zapewnia ładowanie auta bezpośrednio z fotowoltaiki. Roczny uzysk prądu z paneli fotowoltaicznych montowanych na systemie carport dwustanowiskowym pozwoli na przejechanie autem elektrycznym ok. 50 000 km.

Odprowadzenie wody opadowej i szczelność

carport fotowoltaicznyOdprowadzenie wody opadowej to kolejna ważna funkcja, którą charakteryzuje się wiata fotowoltaiczna. Gwarantują to specjalne aluminiowe profile montażowe, które jednocześnie zapewniają szczelność

Carport fotowoltaiczny nie wymaga dodatkowe pokrycia dachowego, aby skutecznie odprowadzać wodę deszczową, a jednocześnie zapewnia szczelność. Taka konstrukcja obniża koszty i poprawia wentylację pod modułami oraz jeszcze bardziej zwiększa sprawność instalacji. Carport fotowoltaiczny wyróżnia przede wszystkim funkcjonalność oraz spełnienie wysokich parametrów dotyczących produkcji prądu oraz funkcja szczelnego zadaszenia na samochód. 

Ukoronowanie inwestycji dachowych

Carport, oprócz funkcji użytkowej, zapewnia też codzienny komfort dzięki umieszczeniu podpór tak, że wjazd i wyjazd z miejsca parkingowego pozostaje bardzo łatwy. Carport fotowoltaiczny jest na tyle szeroki, że nie brakuje miejsca na wygodne otwieranie drzwi samochodu. Producenci wiat fotowoltaicznych zadbali też o elegancki design co stanowi ukoronowanie inwestycji dachowych tego typu.

Carport fotowoltaiczny można rozbudować o system magazynowania energii i zapewnić zasilanie budynku w przypadku awarii sieci publicznej. Magazynowanie energii elektrycznej wyróżnia producentów wiat fotowoltaicznych udanymi wdrożeniami najbardziej zaawansowanych projektów.

Wiaty fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne i takie inwestycje można spotkać na terenie całego kraju. Dzięki temu, że dany carport fotowoltaiczny powstaje w Polsce, producent ma kontrolę nad całym procesem produkcji

Dlaczego warto inwestować w carport fotowoltaiczny

Czy warto zatem inwestować w wiaty fotowoltaiczne? Odpowiedź brzmi: TAK. Po pierwsze carport fotowoltaiczny zwiększa funkcjonalność i wartość nieruchomości, na której się znajduje poprzez optymalizację przestrzeni, a po drugie zapewnia walor w postaci produkcji energii. W celu opracowania projektu warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która instalacją fotowoltaiczną zajmuje się na różnych płaszczyznach. 

Inwestując w carport fotowoltaiczny warto zwrócić uwagę na jego walory estetyczne. Profesjonalne firmy z branży fotowoltaicznej łączą funkcjonalność z designem, co również jest dziś bardzo ważne. Szczególnie z punktu widzenia przyszłej wartości nieruchomości, na której będzie znajdować się inwestycja. Atrakcyjność wizualna takiej wiaty samochodowej pomoże wpisać się w architekturę otoczenia.

Decydując się na carport fotowoltaiczny warto zwracać uwagę na tych producentów, którzy oferują produkty w pełni zgodne z polskimi i europejskimi normami. Ich zadaniem jest nie tylko produkcja energii, ale też pełnienie funkcji szczelnego i bezpiecznego zadaszenia.

Sprawdzony producent to także pewność, że otrzymujemy rozwiązania bezpieczne w eksploatacji, efektywne energetycznie oraz produkowane w sposób, który znacznie ogranicza negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Jaką rolę może pełnić carport fotowoltaiczny?

Carport fotowoltaiczny może pełnić kilka funkcjonalnych ról. Z powodzeniem można zastosować go w roli wiaty garażowej, zadaszenia tarasów, altan, a także wejść do budynków gospodarczych i mieszkalnych. Wiata fotowoltaiczna sprawdza się też jako zadaszenie przestrzeni przeładunkowej, firmowych miejsc parkingowych, miejsc składowania sprzętu i materiałów, a także przestrzeni rekreacyjnych czy plenerowych punktów sprzedaży. Jest to zatem bardzo praktyczna i przyszłościowa inwestycja, która dodatkowo wspiera ochronę środowiska naturalnego.

Warto też zwracać uwagę na producentów, którzy oferując carport fotowoltaiczny, umożliwiają skorzystanie z opcji dodatkowych: ładowarka pojazdów elektrycznych, gniazda sieciowe, ogrzewanie czy oświecenie LED.

Carport fotowoltaiczny a dofinansowanie

Jeśli planujesz budowę carportu i wiaty fotowoltaicznej możesz skorzystać z dofinansowania z programu Mój Prąd 4.0. Instalacja musi być nowa, a jej moc nie może przekraczać 10 kW. Ponadto pamiętaj, że jako właściciel musisz podpisać kompleksową umowę z dystrybutorem energii elektrycznej i będziesz rozliczać się w systemie net-billing.

Zgodnie z Prawem budowlanym nie wymaga pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia wiata o powierzchni zabudowy do 50 mkw. usytuowana na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Trzeba przy tym pamiętać, że nie możemy zbudować takich wiat więcej niż dwie na każde 1000 mkw. powierzchni działki. 

Ważna informacja jest też taka, że wolnostojący carport fotowoltaiczny o powierzchni, która nie przekracza 35 mkw., nie wymaga pozwolenia na budowę, ale wymaga zgłoszenia. Przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. powierzchni działki. Oznacza to, że niemal wszystkie przydomowe inwestycje tego rodzaju, które planujemy przeznaczyć na jedno lub dwa auta, można wybudować bez dodatkowych formalności.