Zmiany w sposobie rozliczania instalacji fotowoltaicznych, które weszły w życie 1 kwietnia 2022 roku, ponownie przywołały hasło autokonsumpcji. Nie oznacza to, że autokonsumpcja przed zmianami była mało istotna. Wręcz przeciwnie. Im większy jest współczynnik autokonsumpcji, tym inwestycja fotowoltaiczna jest bardziej opłacalna - zarówno na starych, jak i nowych zasadach rozliczania.

autokonsumpcja prądu fotowoltaika

Czym jest autokonsumpcja energii elektrycznej i dlaczego ma takie duże znaczenie? Najprościej rzecz ujmując, to zużycie własne, czyli wykorzystywanie energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną na bieżące potrzeby. Im więcej prądu zużyjesz w momencie, kiedy jest on wytwarzany przez instalację, tym niższe rachunki będziesz płacić za energię elektryczną, a inwestycja szybciej się zwróci. Warto więc zrobić wszystko, aby zwiększyć wskaźnik autokonspumpcji. Pomocna będzie w tym podstawowa wiedza i zmiana nawyków dnia codziennego. Zasada jest prosta - energię wykorzystuj wtedy, kiedy instalacja produkuje jej najwięcej. Najsilniejsze nasłonecznienie notuje się w Polsce od kwietnia do września w godzinach 9-16, co oznacza, że wtedy fotowoltaika produkuje najwięcej prądu. Problem polega na tym, że w tych godzinach większość z nas pracuje... Niewykorzystana nadwyżka prądu trafia do operatora sieci energetycznej - musisz odsprzedać ją po średnich cenach miesięcznych Rynku Dnia Następnego (RDN). Z kolei, gdy energii Ci zabraknie - musisz kupić ją od dostawcy. Zgodnie z szacunkami wykorzystanie energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznych w polskich domach waha się na poziomie 20-30%. Niewiele, prawda?

jak zwiększyć autokonsumpcję energii ze słonca

Co zrobić, aby zwiększyć autokonsumpcję energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele PV?

Po pierwsze, poznaj lepiej domowe urządzenia, które działają „na prąd”. Mało kto wie, że np. oznaczenie mocy żelazka 3000 W oznacza, że pobierze ono właśnie tyle energii w ciągu godziny pracy. Do najbardziej energochłonnych urządzeń należą: lodówka, zamrażarka i płyta indukcyjna, następnie - oświetlenie i sprzęt AGD typu odkurzacz, ekspres do kawy czy wspomniane już żelazko. W dalszej kolejności mamy zmywarkę do naczyń i czajnik elektryczny. Takie urządzenia jak pralka czy zmywarka mają funkcję opóźnienia czasu startu, więc z łatwością można je ustawić na pracę w godzinach największej produkcji energii elektrycznej, gdy nie ma nas w domu. Zużyciem prądu pomagają również zarządzać specjalne programatory czasowe montowane przy gniazdkach. Przy okazji zabezpieczają one przed przypadkowym pozostawieniem włączonych urządzeń. Ponadto posiadacze elektronicznych pojazdów typu: samochody, hulajnogi, rowery, samochodziki dla dzieci, itp. mogą je ładować w czasie największego nasłonecznienia. Na zwiększenie autokonsumpcji wpływa również wykorzystanie magazynów energii przy instalacjach fotowoltaicznych oraz korzystanie z możliwości dofinansowania w ramach programu Mój Prąd

dlaczego autokonsumpcja energii słonecznej jest ważna

Jedno jest pewne, zwiększając autokonsumpcję, lepiej wykorzystujesz energię produkowaną przez instalację fotowoltaiczną, więcej pieniędzy zostaje Ci w portfelu i jesteś bardziej ekologiczny.