Zmiany w sposobie rozliczania instalacji fotowoltaicznych, które weszły w życie 1 kwietnia 2022 roku, ponownie przywołały hasło autokonsumpcji. Nie oznacza to, że autokonsumpcja przed zmianami była mało istotna. Wręcz przeciwnie. Im większy jest współczynnik autokonsumpcji, tym inwestycja fotowoltaiczna jest bardziej opłacalna - zarówno na starych, jak i nowych zasadach rozliczania.
Czym jest autokonsumpcja energii elektrycznej i dlaczego ma takie duże znaczenie? Najprościej rzecz ujmując, to zużycie własne, czyli wykorzystywanie energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną na bieżące potrzeby. Im więcej prądu zużyjesz w momencie, kiedy jest on wytwarzany przez instalację, tym niższe rachunki będziesz płacić za energię elektryczną, a inwestycja szybciej się zwróci. Warto więc zrobić wszystko, aby zwiększyć wskaźnik autokonspumpcji. Pomocna będzie w tym podstawowa wiedza i zmiana nawyków dnia codziennego. Zasada jest prosta - energię wykorzystuj wtedy, kiedy instalacja produkuje jej najwięcej. Najsilniejsze nasłonecznienie notuje się w Polsce od kwietnia do września w godzinach 9-16, co oznacza, że wtedy fotowoltaika produkuje najwięcej prądu. Problem polega na tym, że w tych godzinach większość z nas pracuje... Niewykorzystana nadwyżka prądu trafia do operatora sieci energetycznej - musisz odsprzedać ją po średnich cenach miesięcznych Rynku Dnia Następnego (RDN). Z kolei, gdy energii Ci zabraknie - musisz kupić ją od dostawcy. Zgodnie z szacunkami wykorzystanie energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznych w polskich domach waha się na poziomie 20-30%. Niewiele, prawda?
Co zrobić, aby zwiększyć autokonsumpcję energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele PV?
Po pierwsze, poznaj lepiej domowe urządzenia, które działają „na prąd”. Mało kto wie, że np. oznaczenie mocy żelazka 3000 W oznacza, że pobierze ono właśnie tyle energii w ciągu godziny pracy. Do najbardziej energochłonnych urządzeń należą: lodówka, zamrażarka i płyta indukcyjna, następnie - oświetlenie i sprzęt AGD typu odkurzacz, ekspres do kawy czy wspomniane już żelazko. W dalszej kolejności mamy zmywarkę do naczyń i czajnik elektryczny. Takie urządzenia jak pralka czy zmywarka mają funkcję opóźnienia czasu startu, więc z łatwością można je ustawić na pracę w godzinach największej produkcji energii elektrycznej, gdy nie ma nas w domu. Zużyciem prądu pomagają również zarządzać specjalne programatory czasowe montowane przy gniazdkach. Przy okazji zabezpieczają one przed przypadkowym pozostawieniem włączonych urządzeń. Ponadto posiadacze elektronicznych pojazdów typu: samochody, hulajnogi, rowery, samochodziki dla dzieci, itp. mogą je ładować w czasie największego nasłonecznienia. Na zwiększenie autokonsumpcji wpływa również wykorzystanie magazynów energii przy instalacjach fotowoltaicznych oraz korzystanie z możliwości dofinansowania w ramach programu Mój Prąd.
Jedno jest pewne, zwiększając autokonsumpcję, lepiej wykorzystujesz energię produkowaną przez instalację fotowoltaiczną, więcej pieniędzy zostaje Ci w portfelu i jesteś bardziej ekologiczny.