Zdjęcie kolektora rurowo-próżniowego słonecznegoKolektor Rurowo-próżniowy słoneczny to zaawansowany produkt techniki solarnej. W okresie zimowym jest około 20% sprawniejszy od kolektorów płaskich. W okresie letnim osiągi obu kolektorów są zbliżone do siebie z przewagą kolektorów płaskich.

Wyższa sprawność w okresie zimowym wynika ze zdolności kolektora próżniowego do absorbowania promieniowania rozproszonego oraz ograniczania strat ciepła dzięki próżni istniejącej między dwoma rurami szklanymi kolektora. Powłoka absorbująca w kolektorach rurowych znajduję się najczęściej na zewnętrznej powierzchni wewnętrznej rury. Zapewnia to maksymalną absorpcję promieni słonecznych. Minusem tego rozwiązania jest wyższa cena w porównaniu do kolektorów płaskich, zawyżana ponadto przez wysoki w ostatnim czasie kurs USD.

Wykonane z miedzi rurki ciepła wewnątrz kolektora są fabrycznie napełnione cieczą o niskiej temperaturze parowania. Podczas ogrzewania rur przez słońce ciecz ta zaczyna parować i ciepło konwekcyjnie przechodzi do końcówki rury kondensatora (Rys. 2) umiejscowionej w kanale zbiorczym będącym wymiennikiem ciepła. Poprzez kondensator ciepło oddawane jest najpierw do płynu przepływającego przez kanał zbiorczy a następnie przekazywane do zbiornika ciepłej wody.

 

Zasada działania kolektora rurowo-próżniowego słonecznegoZalety kolektorów próżniowych:

- sprawdzają się w instalacjach solarnych do ogrzewania wody użytkowej i wspomagania c.o.
- bardzo małe straty ciepła dzięki próżni w szklanych rurach kolektora
- wysoka trwałość rur próżniowych wykonanych ze szkła boro-krzemowego
- długa żywotność kolektorów gwarantowana przez producenta
- wysoka estetyka i funkcjonalność rur kolektora - pasywne śledzenie Słońca przez cały dzień

Cechą charakterystyczną tych kolektorów jest bardzo wysoka jakość wykonania oraz wydajność. Należy odróżnić markowe kolektory próżniowe od szerokiej gamy podobnych produktów na polskim rynku nieznanego pochodzenia i wątpliwej jakości. Korzystając z oferty firmy SOLEKO POLSKA masz pewność, że otrzymujesz towar najwyższej możliwej jakości na rynku z 7 letnią gwarancją, który będzie służył nawet przez następne kilkadziesiąt lat.

Poniżej przedstawiono specyfikację kolektorów próżniowych.

Dane techniczne kolektorów próżniowych

Dane kolektora

APS 10

APS 20

APS 30

Wymiary, mm

1980 x 796 x 154

1980 x 1496 x 154

1980 x 2140 x 154

Długość rur, mm

1800

1800

1800

Średnica rury, mm

58

58

58

Ciężar, kg

35

64

95

Powierzchnia brutto, mm

1,58

2,96

4,24

Powierzchnia czynna (apertura), m2

0,9

1,82

2,83

Sprawność optyczna, %

68,7

68,7

68,7

Współczynnik absorpcji, %

92

92

92

 

Z uwagi na ostatnie niekorzystne zmiany walutowe, szczególnie dotyczące dolara (USD), ceny kolektorów próżniowych znacznie wzrosły. Niestety ma to odzwierciedlenie w cenach zestawów solarnych z tymi kolektorami. Z tego też powodu zainteresowanie ich zakupem stale maleje. Będzie to też miało z pewnością wpływ na przyszłe ich wycofanie z oferty.

Warto zapoznać się z ofertą systemów solarnych z kolektorami płaskimi, które wbrew niektórym poglądom, są równie wydajne jak kolektory próżniowe przy znacząco niższej cenie.

 

Zestawy solarne, kolektory słoneczne cena

Dotacje 45% do kolektorów słonecznych z NFOŚiGW

"Porady i wiedza" dotyczące zestawów solarnych

 

Kolektor rurowo-próżniowy to najnowszy, wysoko zaawansowany produkt techniki solarnej. W okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym jest do 30% sprawniejszy od kolektorów płaskich. W okresie letnim osiągi obu kolektorów są zbliżone do siebie.

Wyższa sprawność wynika ze zdolności kolektora próżniowego do absorbowania promieniowania rozproszonego oraz ograniczania strat ciepła dzięki próżni istniejącej między dwoma rurami szklanymi kolektora. Powłoka absorbująca w kolektorach rurowych znajduję się najczęściej na zewnętrznej powierzchni wewnętrznej rury. Zapewnia to maksymalną absorpcję promieni słonecznych.Wykonane z miedzi rurki ciepła wewnątrz kolektora są fabrycznie napełnione cieczą o niskiej temperaturze parowania. Podczas ogrzewania rur przez słońce ciecz ta zaczyna parować i ciepło konwekcyjnie przechodzi do końcówki rury kondensatora (Rys. 2) umiejscowionej w kanale zbiorczym będącym wymiennikiem ciepła. Poprzez kondensator ciepło oddawane jest najpierw do płynu przepływającego przez kanał zbiorczy a następnie przekazywane do zbiornika ciepłej wody.
Kolektory z rurkami ciepła to najbardziej wydajny i najmniej awaryjny typ kolektorów próżniowych na rynku.

 

Firma SOLEKO jest oficjalnym dystrybutorem jednego z największych producentów kolektorów słonecznych rurowo-próżniowych Apricus Solar i pionierem wdrażającym ten typ kolektora na rynku.

Cechą charakterystyczną tych kolektorów jest bardzo wysoka jakość wykonania oraz wydajność. Należy odróżnić markowe kolektory próżniowe Apricus Solar od szerokiej gamy podobnych produktów na polskim rynku nieznanego pochodzenia i wątpliwej jakości. Korzystając z oferty firmy SOLEKO masz pewność, że otrzymujesz towar najwyższej możliwej jakości na rynku z 7 letnią gwarancją, który będzie służył przez lata.