Panele fotowoltaiczne, czyli przydomowa elektrownia słoneczna.

Systemy fotowoltaiczne są objęte promocją "wiosenną" do 30.04.2024 roku
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 2.12kW
 • Moc znamionowa: 3.08 - 3.22 kW
 • Panele fotowoltaiczne: IBC SOLAR, CORAB
 • Ilość paneli: 7-8 sztuk
 • Inwerter: Fronius lub Sungrow
 • Powierzchnia paneli: do 15,5 m2
 • Szacunkowa roczna produkcja prądu: 3 360 kWh

Cena brutto
z montażem, od:

14 990

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 3.18kW
 • Moc znamionowa: 3.96 - 4.14 kW
 • Panele fotowoltaiczne: IBC SOLAR, CORAB
 • Ilość paneli: 9-10  sztuk
 • Inwerter: Fronius lub Sungrow
 • Powierzchnia paneli: do 19,5 m2
 • Szacunkowa roczna produkcja prądu: 4 200 kWh

Cena brutto
z montażem, od:

18 490

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5.3kW
 • Moc znamionowa: 5.28 - 5.52 kW
 • Panele fotowoltaiczne: IBC SOLAR, CORAB
 • Ilość paneli: 12-14 sztuk
 • Inwerter: Fronius lub Sungrow
 • Powierzchnia paneli: do 27 m2
 • Szacunkowa roczna produkcja prądu: 5 880 kWh

Cena brutto
z montażem, od:

20 490

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 10kW
 • Moc znamionowa: 6.16 - 6.44 kW
 • Panele fotowoltaiczne: IBC SOLAR, CORAB
 • Ilość paneli: 14-16 sztuk
 • Inwerter: Fronius lub Sungrow
 • Powierzchnia paneli: do 31 m2
 • Szacunkowa roczna produkcja prądu: 6 720 kWh

Cena brutto
z montażem, od:

22 990

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4.24kW
 • Moc znamionowa: 7.04 - 7.36 kW
 • Panele fotowoltaiczne: IBC SOLAR, CORAB
 • Ilość paneli: 16-18 sztuk
 • Inwerter: Fronius lub Sungrow
 • Powierzchnia paneli: do 35 m2
 • Szacunkowa roczna produkcja prądu: 7 560 kWh

Cena brutto
z montażem, od:

25 490

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 20.14kW
 • Moc znamionowa: 9.66 - 9.68 kW
 • Panele fotowoltaiczne: IBC SOLAR, CORAB
 • Ilość paneli: 21-23 sztuk
 • Inwerter: Fronius lub Sungrow
 • Powierzchnia paneli: do 47 m2
 • Szacunkowa roczna produkcja prądu: 9 660 kWh

Cena brutto
z montażem, od:

31 990

Podane ceny są kwotami brutto z uwzględnieniem 8% podatku VAT, mającego zastosowanie dla instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych, z dachem pochyłym krytym blachą / gontem.
Dla Klientów oddalonych więcej niż 100 km od siedziby firmy SOLEKO POLSKA ceny mogą ulec zmianie.

 
Poniżej przedstawiona została prognoza rocznych uzysków energetycznych dla przykładowego zestawu z ogniwami fotowoltaicznymi o mocy 4.62kW. Rozłożenie uzysków dla zestawów fotowoltaicznych o innej mocy jest proporcjonalnie większe lub mniejsze.
 
4 56 kW IBC285W SOLEKO instalacja fotowoltaiczna 

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych 2024

W ramach minionej, piątej edycji programu Mój Prąd, którego celem było dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych wykorzystywanych na potrzeby budynków mieszkalnych, można było uzyskać dotację na wybrany zestaw fotowoltaiczny o mocy 2-10 kW.  Program objął nie tylko dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych, ale również magazyny energii i ciepła (zobacz: zestawy fotowoltaiczne z magazynem energii) oraz inne rozwiązania, które zwiększają bieżące zużycie prądu. W sumie można było otrzymać dofinansowanie w wysokości 58 000 zł – maksymalnie do 50% kosztów kwalifikowanych. Ostateczna wysokość dofinansowanej kwoty zależała jednak od tego, co wchodziło w skład inwestycji. Dla porównania, w poprzednich latach w ramach programu Mój Prąd dofinansowanie inwestycji fotowoltaicznej wyniosło odpowiednio 5000 zł (rok 2020) i 3000 zł (rok 2021). Podobnie jak w poprzedniej edycji programu Mój Prąd, również w tegorocznej, szóstej edycji warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest przyłączenie instalacji fotowoltaicznej na nowych warunkach rozliczania energii (net-billing), które obowiązują od 1 kwietnia 2022 r. Dokładne szczegóły naboru do programu Mój Prąd 6.0 na rok 2024 nie są jeszcze znane. Wiadomo jednak, że dotacja obejmie magazyny energii, pompy ciepła i kolektory słoneczne.

Ponadto od 1 stycznia 2019 każdy podatnik, który zainwestował w mikroinstalację fotowoltaiczną może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki niej można odliczyć od podatku dochodowego w rocznym rozliczeniu PIT koszty zakupu instalacji fotowoltaicznej. Ulga termomodernizacyjna zależna jest od progu podatkowego i wynosi odpowiednio 12%, 19% lub 32%. Tym samym odliczenie od podatku można traktować jako dotację w wysokości 12%, 19% lub 32% bez dodatkowych formalności. Należy jedynie pamiętać, aby odliczenie kosztów pomniejszyć o wysokość ewentualnej dotacji z programu Mój Prąd.


SOLEKO POLSKA kompleksowo zajmuje się pomocą w uzyskaniu dofinansowania. Pomagamy w dopełnieniu formalności związanych z otrzymaniem dotacji w ramach programu Mój Prąd oraz innych dostępnych programach w danym okresie na systemy solarne - instalacje fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej i kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej. Wniosek można wypełnić z pomocą naszego pracownika i złożyć online. Zapraszamy również do naszego biura, gdzie w wydzielonym stanowisku komputerowym można wypełnić i złożyć wniosek z naszą pomocą. Dopilnujemy, aby wszystko zostało prawidłowo wypełnione a zgłoszenie zawierało wszystkie wymagane załączniki. Cały proces trwa ok. 15 minut. Na życzenie naszych klientów możemy również kompleksowo zająć się wnioskiem dotacyjnym na podstawie upoważnienia oraz skompletować dokumenty.

Najbardziej aktualne informacje dotyczące dofinansowania instalacji fotowoltaicznych można znaleźć, bezpośrednio kontaktując się z nami lub: BOŚ, NFOŚiGW, WFOŚiGW, urzędem gminy.

Panele fotowoltaiczne – ceny

Ceny fotowoltaiki w 2024

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od mocy, którą chcemy uzyskać. Oczywiście im wyższa moc instalacji fotowoltaicznej, tym wyższa jej cena. Na koszt paneli fotowoltaicznych wpływa także to, jakiego są producenta, z jakich materiałów zostały wykonane i jak wysoką gwarancję możemy dostać na ich działanie. Nierzadko można spotkać pozornie tańsze panele fotowoltaiczne od nieznanych producentów, ale jeśli chcemy cieszyć się własną fotowoltaiką przez lata, nie warto się na nie decydować. Najlepiej postawić na panele fotowoltaiczne producentów, takich jak: IBC Solar lub CORAB – firmy o wieloletnim doświadczeniu posiadające europejską certyfikację poświadczającą wysoką jakość. Panele IBC Solar i CORAB znajdują się w ofercie SOLEKO Polska, a my możemy zagwarantować ich działanie nawet do 25 lat na wydajność wysokości minimum 80% mocy instalacji.

Jaki jest koszt fotowoltaiki?

Na cenę fotowoltaiki wpływa nie tylko oczekiwana moc i marka paneli, ale także inne komponenty wchodzące w skład instalacji, takie jak: inwerter sieciowy, kable solarne, zabezpieczenia, czy konstrukcja utrzymująca instalację w całości. Dodatkowo należy uwzględnić koszt montażu na dachu płaskim, krytym dachówką albo na konstrukcji bezpośrednio na gruncie. Biorąc pod uwagę wszystkie te elementy, koszt fotowoltaiki w 2024 roku to od 14 990 zł za instalację o mocy 3 kW, do 31 990 zł za instalację o mocy 10 kW.

Dofinansowanie na fotowoltaikę 2024

Osoby zainteresowane montażem własnej instalacji fotowoltaicznej mogą skorzystać z różnego rodzaju dofinansowania i ulg proponowanych przez państwo. Na przykład w poprzedniej edycji programu Mój Prąd 5.0 można było uzyskać dofinansowanie w wysokości 58 000 zł – maksymalnie do 50% kosztów kwalifikowanych, a w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – nawet 135 tys. zł dofinansowania na termomodernizację domu lub wymianę starego kopciucha. Dodatkowo każdy podatnik może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć od dochodów część wydatków poniesionych na instalację fotowoltaiczną. Ulgą termomodernizacyjną objęte są również magazyny energii stanowiące część instalacji fotowoltaicznej. W roku 2024 oba programy – zarówno Mój Prąd jak i Czyste Powietrze będą kontynuowane. Dokładne szczegóły naboru nie są jeszcze znane. Wiadomo jednak, że od 1 kwietnia 2024 roku wchodzą w życie dodatkowe wymogi odnośnie urządzeń grzewczych, szczególnie dla pomp ciepła i kotłów na pelet. Parametry techniczne tego typu urządzeń będą weryfikowane przez niezależnie akredytowane laboratoria, natomiast beneficjenci programu Czyste Powietrze będą mogli korzystać tylko z tych z urządzeń, które znajdują się na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). W programie Czyste Powietrze 2024 dofinansowaniem zostaną objęte: wymiana nieefektywnego źródła ciepła (zasilanego paliwem stałym) na nowy i ekologiczny kocioł lub pompę ciepła, modernizacja instalacji grzewczej, ocieplenia budynku, wymiany okien i drzwi, zakup rekuperacji, montaż instalacji fotowoltaicznej. Progi dofinansowania, podobnie jak w poprzednich latach, będą uzależnione od dochodów beneficjenta.

Fotowoltaika – oszczędności

Czy fotowoltaika się opłaca? Żeby zostać właścicielem przydomowej instalacji fotowoltaicznej musimy ponieść wydatek od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak posiadanie własnej fotowoltaiki pozwala nam na obniżenie miesięcznych rachunków za prąd nawet o 90% - z kilkuset do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Oprócz tego pozwala uniezależnić się od podwyżek cen energii dostarczanej przez dostawców. Dodatkowo należy pamiętać, że fotowoltaika jest bardzo wytrzymała i nie wymaga częstej konserwacji, dlatego nie trzeba w nią ciągle inwestować. Z pomocą programów dofinansowania i ulg podatkowych własna fotowoltaika zwraca się nawet w 5 - 8 lat od jej montażu. Po tym czasie instalacja zaczyna na siebie zarabiać i przynosić właścicielowi czysty zysk.