Kolektor rurowo-próżniowy to wysoko zaawansowany produkt techniki solarnej. W okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym jest do 30% sprawniejszy od kolektorów płaskich. W okresie letnim osiągi obu rodzajów kolektorów (płaskich i póżniowych) są zbliżone do siebie.
Wyższa sprawność wynika ze zdolności kolektora próżniowego do absorbowania promieniowania rozproszonego oraz ograniczania strat ciepła dzięki próżni istniejącej między dwoma rurami szklanymi kolektora. Powłoka absorbująca w kolektorach rurowych znajduję się najczęściej na zewnętrznej powierzchni wewnętrznej rury. Zapewnia to maksymalną absorpcję promieni słonecznych. Minusem tego rozwiązania jest wyższa cena w porównaniu do kolektorów płaskich, która znacznie wydłuża okres zwrotu z inwestycji.


Wykonane z miedzi rurki ciepła wewnątrz kolektora są fabrycznie napełnione cieczą o niskiej temperaturze parowania. Podczas ogrzewania rur przez słońce ciecz ta zaczyna parować i ciepło konwekcyjnie przechodzi do końcówki rury kondensatora (Rys. 2) umiejscowionej w kanale zbiorczym będącym wymiennikiem ciepła. Poprzez kondensator ciepło oddawane jest najpierw do płynu przepływającego przez kanał zbiorczy a następnie przekazywane do zbiornika ciepłej wody.
Kolektory z rurkami ciepła to najbardziej wydajny typ kolektorów próżniowych na rynku, który też ma swoje odzwierciedlenie w cenie zakupu.

 

Zalety kolektorów próżniowych:
- uzysk energii do 30% większy w porównaniu z kolektorami płaskimi w okresach zimowych
- sprawdzają się w instalacjach solarnych do ogrzewania wody użytkowej i wspomagania c.o.
- bardzo małe straty ciepła dzięki próżni w szklanych rurach kolektora
- wysoka trwałość rur próżniowych wykonanych ze szkła boro-krzemowego
- długa żywotność kolektorów gwarantowana przez producenta
- wysoka estetyka i funkcjonalność rur kolektora

- pasywne śledzenie Słońca przez cały dzień

 

 

 

 

 


Cechą charakterystyczną tych kolektorów jest bardzo wysoka jakość wykonania oraz wydajność. Należy odróżnić markowe kolektory próżniowe od szerokiej gamy podobnych produktów na polskim rynku nieznanego pochodzenia i wątpliwej jakości. Korzystając z oferty firmy SOLEKO POLSKA masz pewność, że otrzymujesz towar najwyższej możliwej jakości na rynku z 7 letnią gwarancją, który będzie służył nawet przez następne kilkadziesiąt lat.

Poniżej przedstawiono specyfikację kolektorów próżniowych firmy Apricus.

 

Dane techniczne kolektorów próżniowych Apricus Solar

Dane kolektora

AP 10

AP 20

AP 30

Wymiary, mm

1980 x 796 x 154

1980 x 1496 x 154

1980 x 2140 x 154

Długość rur, mm

1800

1800

1800

Średnica rury, mm

58

58

58

Ciężar, kg

35

64

95

Powierzchnia brutto, mm

1,58

2,96

4,24

Powierzchnia czynna (apertura), m2

0,9

1,82

2,83

Sprawność optyczna, %

68,7

68,7

68,7

Współczynnik absorpcji, %

92

92

92

 Z uwagi na ostatnie niekorzystne zmiany walutowe, szczególnie dotyczące dolara (USD), ceny kolektorów próżniowych znacznie wzrosły. Będzie to miało odzwierciedlenie w cenach zestawów solarnych z tymi kolektorami. Sytuacja ta może bezpośrednio rzutować na opłacalność inwestycji. Korzystną alternatywą wydają się kolektory płaskie, które oprócz wysokiej sprawności, wydajności i trwałości są też znacznie tańsze. 

 

Kolektor rurowo-próżniowy to najnowszy, wysoko zaawansowany produkt techniki solarnej. W okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym jest do 30% sprawniejszy od kolektorów płaskich. W okresie letnim osiągi obu kolektorów są zbliżone do siebie.

Wyższa sprawność wynika ze zdolności kolektora próżniowego do absorbowania promieniowania rozproszonego oraz ograniczania strat ciepła dzięki próżni istniejącej między dwoma rurami szklanymi kolektora. Powłoka absorbująca w kolektorach rurowych znajduję się najczęściej na zewnętrznej powierzchni wewnętrznej rury. Zapewnia to maksymalną absorpcję promieni słonecznych.Wykonane z miedzi rurki ciepła wewnątrz kolektora są fabrycznie napełnione cieczą o niskiej temperaturze parowania. Podczas ogrzewania rur przez słońce ciecz ta zaczyna parować i ciepło konwekcyjnie przechodzi do końcówki rury kondensatora (Rys. 2) umiejscowionej w kanale zbiorczym będącym wymiennikiem ciepła. Poprzez kondensator ciepło oddawane jest najpierw do płynu przepływającego przez kanał zbiorczy a następnie przekazywane do zbiornika ciepłej wody.
Kolektory z rurkami ciepła to najbardziej wydajny i najmniej awaryjny typ kolektorów próżniowych na rynku.

 

Firma SOLEKO jest oficjalnym dystrybutorem jednego z największych producentów kolektorów słonecznych rurowo-próżniowych Apricus Solar i pionierem wdrażającym ten typ kolektora na rynku.

Cechą charakterystyczną tych kolektorów jest bardzo wysoka jakość wykonania oraz wydajność. Należy odróżnić markowe kolektory próżniowe Apricus Solar od szerokiej gamy podobnych produktów na polskim rynku nieznanego pochodzenia i wątpliwej jakości. Korzystając z oferty firmy SOLEKO masz pewność, że otrzymujesz towar najwyższej możliwej jakości na rynku z 7 letnią gwarancją, który będzie służył przez lata.

Polityka prywatności

Fundusze Europejskie Program Regionalny Województwo Świętokrzyskie