Kolektory Słoneczne to urządzenia pochłaniające promienie słoneczne, przekształcające je w energię cieplną wykorzystywaną finalnie do ogrzewania wody użytkowej, wody basenowej oraz wspomagania c.o. Kolektory płaskie są najbardziej popularnym rodzajem kolektorów na świecie i powszechnie montowanym z uwagi na wysoką wydajność, trwałość, a także niską cenę.

Podstawowa zasada działania płaskich kolektorów słonecznych sprowadza się do absorbowania promieni słonecznych poprzez ciemną powłokę zwaną absorberem, do której spodniej części przylutowane są miedziane lub aluminiowe kanały przepływowe dla płynu grzewczego (Rys.1). Poprzez wężownice w zbiorniku wody, płyn solarny (glikol) przekazuje ciepło podgrzewając wodę użytkową. Absorber zbudowany jest z blachy miedzianej bądź aluminiowej pokrytej warstwą absorbującą i to od niego zależy przede wszystkim trwałość i wysoka sprawność kolektora przez wieloletni okres jego użytkowania. Pod absorberem kolektor izolowany jest wełną mineralną, a od góry przykryty szybą solarną, odporną na grad i inne czynniki zewnętrzne. Całość zamknięta jest w estetycznej obudowie aluminiowej.


Wysoka sprawność i długa żywotność kolektorów płaskich w ofercie SOLEKO wynika z zastosowania absorbera pokrytego w warunkach próżni warstwą tytanu. Należy podkreślić, że jest to najtrwalsza powłoka stosowana obecnie w większości nowoczesnych kolektorów słonecznych o bardzo wysokim współczynniku absorpcji.

 

Przykładowe instalacje solarne z kolektorami płaskimi zamontowane przez firmę SOLEKO można zobaczyć w naszej galerii zdjęć.

 

Popularność w stosowaniu kolektorów słonecznych wynika z(e):
- obniżenia cen kolektorów słonecznych
- wzrostu cen energii konwencjonalnej bez perspektywy ich obniżenia
- wszechstronności ich zastosowania (podgrzewanie wody użytkowej, wody basenowej, wspomaganie C.O.)
- krótkiego czasu zwrotu z inwestycji
- wysokiej sprawności, trwałości i estetyki kolektorów
- wspierania przez państwo i instytucje pozarządowe technologii ekologicznych w postaci preferencyjnych kredytów lub bezpośrednich dotacji

 

W ofercie SOLEKO znalazły się największe firmy europejskie jak np. Hewalex, Watt, czeska TWI. Kolektory każdego z tych producentów są częścią kompletnych zestawów solarnych SOLEKO. Należy podkreślić, że wszystkie pozostałe elementy zestawów z kolektorami płaskimi są produkowane w największych, europejskich fabrykach.

 

Poniżej przedstawiono specyfikację kolektorów płaskich wybranych przez SOLEKO.

 

Dane techniczne kolektorów płaskich

Model

Hewalex KS2200 TLP AC

HEWALEX KS2600 TLP AC

TWI T3

Wymiary, mm

2018 x 1037 x 89

2018 x 1314 x 89

2091 x 1083 x 102

Ciężar, kg

35

42

45

Powierzchnia brutto, m2

2,28

2,65

2,26

Powierzchnia czynna (apertura), m2

2,01

2,36

2,02

Sprawność optyczna, %

80,8

82,7

77,4

Pojemność cieczowa, litr

1,2

1,4

1,1

Max. ciśnienie robocze, bar

6

6

4

Materiał blachy absorbera

Aluminium/Miedź

Aluminium / Miedź

Miedziany

 

Kolektory płaskie, w brew niektórym poglądom, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami i znakomicie sprawdzają się również w naszym klimacie tj. w Polsce. Wszelkie certyfikaty potwierdzają, że przy tej samej cenie zakupu zdecydowanie lepszy stosunek wydajności do ceny reprezentują właśnie kolektory płaskie, porównując je z rurowo-próżniowymi. Chociaż należy pamiętać, że ten drugi rodzaj kolektorów również ma swoje niepodważalne zalety. Więcej o tym w artykule poświęconym kolektorom próżniowym.

 

Polityka prywatności

Fundusze Europejskie Program Regionalny Województwo Świętokrzyskie