Drukuj

Kolektor słoneczny płaski

Kolektory Słoneczne to urządzenia pochłaniające promienie słoneczne, przekształcające je w energię cieplną wykorzystywaną końcowo do ogrzewania wody użytkowej, wody basenowej oraz w pewnych warunkach wspomagania centralnego ogrzewania.

Kolektory płaskie (solary) są najbardziej popularnym rodzajem kolektorów na świecie i powszechnie montowanym z uwagi na wysoką wydajność, trwałość, a także niską cenę. Znaczącą kwestią jest szybszy zwrot z inwestycji w zestaw solarny z kolektorami słonecznymi płaskimi w porównaniu do takiego samego zestawu na kolektorach rurowo-próżniowych. Wynika to z faktu, że kolektory płaskie odznaczają się wyraźnie wyższą wydajnością w okresie ciepłym tj. wiosną, latem i wczesną jesienią.

Podstawowa zasada działania płaskich kolektorów słonecznych sprowadza się do absorbowania promieni słonecznych poprzez ciemną powłokę zwaną absorberem, do której spodniej części przylutowane są miedziane lub aluminiowe kanały przepływowe dla płynu grzewczego (Rys.1). Poprzez wężownice w zbiorniku wody, płyn solarny (glikol) przekazuje ciepło podgrzewając wodę użytkową. Absorber zbudowany jest z blachy miedzianej bądź aluminiowej pokrytej warstwą absorbującą i to od niego zależy przede wszystkim trwałość i wysoka sprawność kolektora przez wieloletni okres jego użytkowania. Pod absorberem kolektor izolowany jest wełną mineralną, a od góry przykryty szybą solarną, odporną na grad i inne czynniki zewnętrzne. Całość zamknięta jest w estetycznej obudowie aluminiowej.

Prosta budowa kolektora płaskiego gwarantuje praktycznie bezawaryjną pracę i nieznaczące spadki wydajności przez bardzo długi okres, nawet do 25-30 lat.


Kolektory słoneczne płaskie na dachu

Wysoka sprawność i długa żywotność kolektorów płaskich w ofercie SOLEKO POLSKA wynika z zastosowania absorbera pokrytego w warunkach próżni warstwą tytanu. Należy podkreślić, że jest to najtrwalsza powłoka stosowana obecnie w większości nowoczesnych kolektorów słonecznych o bardzo wysokim współczynniku absorpcji (pochłaniania promieni słonecznych).

 

Przykładowe instalacje solarne z kolektorami płaskimi zamontowane przez firmę SOLEKO POLSKA można zobaczyć w naszej galerii zdjęć.

Kolektor słoneczny płaski - budowa (przekrój)

 

Popularność w stosowaniu kolektorów słonecznych wynika z(e):

- obniżenia cen kolektorów słonecznych, głównie płaskich
- wzrostu cen energii konwencjonalnej bez perspektywy ich obniżenia
- wszechstronności ich zastosowania (podgrzewanie wody użytkowej, wody basenowej, wspomaganie C.O.)
- krótkiego czasu zwrotu z inwestycji
- wysokiej sprawności, trwałości i estetyki kolektorów
- wspierania przez państwo i instytucje pozarządowe technologii ekologicznych w postaci preferencyjnych kredytów lub bezpośrednich dotacji

 

W ofercie SOLEKO POLSKA znalazły się największe firmy europejskie jak np. Hewalex, Austria Email, Taconova itp. Kolektory/urządzenia każdego z tych producentów są częścią kompletnych zestawów solarnych SOLEKO POLSKA. Należy podkreślić, że wszystkie pozostałe elementy systemów solarnych z kolektorami płaskimi są produkowane w największych, europejskich fabrykach. 

Poniżej przedstawiono specyfikację kolektorów płaskich wybranych przez SOLEKO POLSKA. 

Dane techniczne kolektorów płaskich

Model

Hewalex KS2300 TLP AC

HEWALEX KS2600 TLP AC

TWI T3

Wymiary, mm

2020 x 1142 x 90

2018 x 1314 x 89

2091 x 1083 x 102

Ciężar, kg

40

42

45

Powierzchnia brutto, m2

2,31

2,65

2,26

Powierzchnia czynna (apertura), m2

2,04

2,36

2,02

Sprawność optyczna, %

80

82,7

77,4

Pojemność cieczowa, litr

1,2

1,4

1,1

Max. ciśnienie robocze, bar

6

6

4

Materiał blachy absorbera

Aluminium/Miedź

Aluminium / Miedź

Miedziany

 

Kolektory słoneczne płaskie ( solary ), wbrew niektórym poglądom, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami i znakomicie sprawdzają się również w naszym klimacie tj. w Polsce. Wszelkie certyfikaty potwierdzają, że przy tej samej cenie zakupu zdecydowanie lepszy stosunek wydajności do ceny reprezentują właśnie kolektory płaskie, porównując je z rurowo-próżniowymi. Chociaż należy pamiętać, że ten drugi rodzaj kolektorów również ma swoje niepodważalne zalety. Więcej na ten temat w artykule poświęconym kolektorom próżniowym (menu boczne).

 

Przejdź dalej do:

Kolektory słoneczne, zestawy solarne - ceny

Dotacje do kolektorów i paneli słonecznych z NFOŚiGW

"Porady i wiedza" dotyczące zestawów solarnych